Kertész András, Pelyvás Péter (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXI.


A szemantikai változás univerzális tendenciáinak kognitív alapjai

A szemantikai változásban megfigyelhető univerzális tendenciák kutatásának a feladata nem csak azok leírása, hanem a magyarázatuk is. Viszonylag egyértelműnek látszik, hogy a változásokban megfigyelt általánosságok mögött kognitív természetű okok húzódnak meg. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a más szinteken végbemenő folyamatokat ilyen kognitív tényezők ne befolyásolnák (vö. Janda (megjelenés előtt); Győri et al. 1998; Kiefer 2000a; Nathan 1994; Winters 1992), pusztán arról van szó, hogy a fonológiai, morfológiai vagy szintaktikai változások esetében a nyelvi rendszer szerkezeti és rendszerszerű sajátosságai legalább akkora befolyással bírnak, mint a kognitív tényezők. A szemantikai szinten történő változások esetében azonban a szerkezeti és rendszerszerű hatások kevésbé tudnak érvényesülni a jelentések enciklopédikus természete miatt. Így sokkal nagyobb és nyilvánvalóbb a kulturális tényezők befolyása, valamint azon univerzális kognitív folyamatoknak a hatása, amelyek a beszélők szinkrón nyelvhasználatát kísérik, amikor a hatékony kommunikáció érdekében egyes szavak vagy kifejezések jelentéseit spontánul módosítják a kontextus függvényében, vagyis bizonyos, a szokványostól eltérő kommunikatív helyzetekben bizonyos jelenségeket a szokványostól eltérő módon konceptualizálnak (Győri 2002). Újszerű gondolatok, nézetek, attitűdök kommunikálása kognitív kihívást jelent, hiszen a beszélőnek ilyenkor nem konvencionális mentális tartalmakat kell a hallgató számára konvencionális nyelvi kifejezésekkel hozzáférhetővé tenni. Kognitív pszichológiai kutatások kimutatták, hogy az emberi gondolkodás analogikus jellege miatt ez a legkönnyebben valamilyen már meglévő közös ismeret segítségével érhető el (Holyoak–Thagard 1997). Bizonyos kognitív mechanizmusok éppen az ilyen ismeret kiaknázása útján képesek új ismereteket létrehozni. Ezek a mechanizmusok a kategóriabővítés és -szűkítés, de különösen a metafora és metonímia, amelyeknek segítségével az emberi elme általában megérti a valóságot (Dirven 1993; Johnson 1987; Lakoff–Johnson 1980; Lakoff 1987). Ez a megértés úgy működik, hogy ezek a mechanizmusok a már meglévő ismereteket átstrukturálják (Langacker 1987, 105), mégpedig többnyire azokat az ismereteket, amelyek a nyelv kategóriarendszerében már kódolva vannak, és ezért beszélő és hallgató számára egyaránt jól ismert fogalmi szerkezeteket szimbolizálnak.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXI.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 411 1


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A kötet célja, hogy betekintést nyújtson a magyarországi kognitív szemantikai kutatásokba, rávilágítva néhány olyan alapkérdésre, amelyeknek a felvetése és megválaszolása nélkül az elméletnek a magyar nyelvre történő további alkalmazásához hiányoznának a legfontosabb előfeltételek.

A kötet élén Andor Józsefnek a kognitív grammatika paradigmájának megalkotójával, Ronald Langackerrel készített nagyinterjúja áll. Tolcsvai Nagy Gábor tanulmánya a magyar birtokos szerkezet legfőbb jelentéstani tulajdonságait vázolja a funkcionális kognitív nyelvészet elméleti keretében. Kövecses Zoltán írása a fogalmi metaforák elméletén belül egy eddig feltáratlan metaforikus alrendszert mutat be. Komlósi László Imre a kötött szókapcsolatok újszerű kognitív szemantikai osztályozására tesz kísérletet. Pethő Gergely amellett érvel, hogy a nem rendszeres poliszémiajelenségek nem alkotnak homogén halmazt, s egyes osztályaik vizsgálata érdekes elméleti következtetésekhez vezethet. Győri Gábor írása kiterjeszti a kognitív szemantika hatókörét a nyelvtörténeti kutatásokra, Tátrai Szilárdé pedig a szövegtipológiára és a narrativikára. Vecsey Zoltán a részlegesen leíró tulajdonnevek szemantikai elméletéhez fűz megjegyzéseket.

Végül Kertész András és Rákosi Csilla tanulmánya szerint Chomsky generatív nyelvészete, Bierwisch és Lang modularista kétszintű szemantikája, valamint Lakoff és Johnson holista kognitív szemantikája egyaránt alkalmaz olyan nem-demonstratív következtetéseket, amelyeket az analitikus tudományelmélet téves következtetésnek tekint és ezért elutasít. A tanulmány javaslatot tesz a plauzibilis következtetések egy olyan metaelméleti modelljére, amely ezeket nem tévesnek, hanem egy, a vizsgált elméletek speciális kontextusában progresszív szerepet betöltő következtetéstípus példáinak tekinti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kertesz-pelyvas-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave