Varga Norbert

A magyar állampolgársági jog a 19. században


A horvát bán felelőssége

A horvát-szlavón-dalmát bánt a magyar miniszterelnök előterjesztése és ellenjegyzése mellett a király nevezte ki és mentette fel. A bán nem közvetlenül érintkezett a királlyal, hanem a horvát-szlavón-dalmát tárca nélküli miniszter útján. Mit is jelentett ez az állampolgársági jogunk tekintetében? A bán politikai függésben állt a magyar miniszterelnöktől az előbb elmondott kinevezési szabály miatt. A bán cselekményeiért az országgyűlés felelősségre vonhatta a kormányt. „Ennélfogva a bán a magyar országgyűléstől, a melynek mint zászlósúr, tagja, a minisztériumon át, vagyis közvetett függésben van, mely függő helyzete a bánnak a horvát-szlavón országgyűléstől való függését szintén lazítja.”1223 Ezen érvek alapján Ferdinándy kijelentette, hogy a bán a király és a magyar kormány végrehajtó hatalmának képviselője a társországban.

A magyar állampolgársági jog a 19. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 424 1

Az állampolgársági jog első törvényi (1879:L. tc.) szabályozása a 19. században jelent meg Magyarországon. A monográfia célja, hogy az elmélet és a gyakorlat együttes vizsgálata alapján bemutassa a magyar állampolgársági jog kialakulását, feltárja a reformtörekvések elméleti, közjogi, politikai és nemzetközi hátterét, továbbá a végrehajtás során felmerülő problémákat, amelyek rávilágítanak a dualizmus közjogának egy igen jelentős, dogmatikai vitákkal tarkított jogterületére.

A kötet nem csupán általános képet nyújt a vizsgált időszak állampolgársági jogának rendszeréről, hanem az új kutatási eredményeket komplex módon tárja az olvasó elé.

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-a-magyar-allampolgarsagi-jog-a-19-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave