Varga Norbert

A magyar állampolgársági jog a 19. században


Időbeli hatály

A téma szempontjából nem elhanyagolható, hogy milyen állampolgárságra vonatkozó szabályok érvényesültek, milyen állampolgársági jogot kellett alkalmazni? Az első hazai állampolgársági törvényt 1879. november 6-án fogadták el a képviselőházban. A főrendi tábla 1879. november 12-én szintén támogatásról biztosította a javaslatot, amelyet követően megküldték a királynak szentesítés véget ugyanezen hónap 28-án. A törvény hatálybalépésének időpontja 1880. január 8-a lett. Ez azt jelentette, hogy az állampolgárság megszerzése és megszüntetése 1880-tól kezdve csak e törvény rendelkezései alapján volt lehetséges. A törvény külön figyelmet szentelt a távollét kezdő időpontjának megállapítására, hiszen kimondta, hogy a tíz év a törvény hatálybalépésétől számítandó.

A magyar állampolgársági jog a 19. században

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 424 1

Az állampolgársági jog első törvényi (1879:L. tc.) szabályozása a 19. században jelent meg Magyarországon. A monográfia célja, hogy az elmélet és a gyakorlat együttes vizsgálata alapján bemutassa a magyar állampolgársági jog kialakulását, feltárja a reformtörekvések elméleti, közjogi, politikai és nemzetközi hátterét, továbbá a végrehajtás során felmerülő problémákat, amelyek rávilágítanak a dualizmus közjogának egy igen jelentős, dogmatikai vitákkal tarkított jogterületére.

A kötet nem csupán általános képet nyújt a vizsgált időszak állampolgársági jogának rendszeréről, hanem az új kutatási eredményeket komplex módon tárja az olvasó elé.

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-a-magyar-allampolgarsagi-jog-a-19-szazadban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave