Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A társalgásszervező és -jelölő elemek

A társalgásszervező és jelölő elemek biztosítják a beszédpartnerek kapcsolattartását; jelzik, hogy értik, figyelik egymás beszédét stb. (például: ühüm, igen, ja, aha); szervezik a szó átadását és átvételét a beszélgetésben. – A kérdő mondatszók a szóátadásban játszanak szerepet, például: Hm?, Mi?, Hogyhogy? Az úgynevezett utókérdésben is előfordulhatnak, például a nemde, nos, ugye, mi szavak. – A bevezető mondatszókkal (apropó, hát, ja) és az elhangzottakat értékelő mondatszókkal (lárifári, á, na, ne, persze, hogyisne) a szóátvételt valósíthatjuk meg, vagy értékelhetjük az elhangzottakat. A felelő mondatszók a párbeszéd mondatainak összefüggésében játszanak szerepet, például: igen, aha. – A társalgásban a szó megtartása is lényeges, ezt szolgálják a gondolkodás idejének kitöltésére szolgáló elemek (hát, hm, izé, szóval).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave