Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az állítmány fogalma, funkciója

Az állítmány a tagolt mondat központi szerepű, fő mondatrésze. Az egyetlen olyan mondatrész, mely önállóan, más mondatrészek részvétele nélkül képes teljes (nem hiányos) szerkezetű mondatot alkotni, például Jössz?; Fürödjünk!; Esteledik; Fáradt vagyok. Az állítmány szervezi meg a tagolt mondat szerkezetét: jelentésétől és nyelvtani tulajdonságaitól függ a mondat felépítése. Lásd: Pirkad – az igei állítmány semmiféle kiegészítést nem kíván meg, szerkezete: Á. Kék az ég; A madarak csiripelnek az állítmány alanyi bővítményt hív elő; a mondat szerkezete: Á — A. Feri a feleségére gondol; Feri képtelen figyelni – az állítmány alanyi és határozói bővítményt kíván meg; a mondat minimális szerkezete: Á — A — H; stb. Az állítmány a legszélesebben bővíthető mondatrész; kötelező bővítményeivel együtt a mondat szerkezeti vázát alkotja.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave