Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az ellentétesen hozzátoldó kapcsolatos viszony

Az ellentétesen hozzátoldó kapcsolatos viszony tagmondatait összekapcsolt kötőszók kötik össze: nemcsak … hanem … is; ne csak … de … is; nemcsak … hanem … sem, illetőleg ezek egyéb kombinációi, például: Nemcsak jég esett, de még orkánszerű szél is fújt; Ne csak okos légy, hanem következetes is! Ez a típus csak a szerkezetformáját tekintve hasonlít az ellentétes mellérendelésre, hiszen a kizáró ellentét kötőszavai nem … hanem, ne … hanem. Ha azonban megfigyeljük a tagmondatok jelentését, kiderül, hogy ezek között nincsen ellentét; ellenkezőleg: kapcsolat van. Az ellentétes kötőszók nyomatékosítják, fokozzák a tagmondatok kapcsolatos jelentését; az is kőtőszó pedig hozzátoldó jelentést ad a szerkezethez.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave