Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az előhangzó

Előhangzónak a tő és a toldalék között megjelenő, rendszerint alsó vagy középső nyelvállású magánhangzót nevezzük, például ház-ak, kert-et. Az előhangzót a toldalék részének, első elemének tekintjük, nem tagoljuk külön a toldaléktól, lásd: hoz-om, tánc-ol, hajt-ogat, hall-ani. Az előhangzónak nincs jelentése, a toldalék része, tehát nem különbözik a többi fonémától. Feladata az, hogy kiemelje, testesebbé tegye a toldalékot, valamint, hogy megkönnyítse a toldalékos szó kiejtését. Például a csónak szó tárgyragos alakja nem *csónakt, hanem csónakot, a ránt igéből képzett főnévi igenév nem *rántni, hanem rántani. Néhány esetben az előhangzó használata fakultatív lehet: könyvtárt – könyvtárat.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave