Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A mondatszók

A harmadik nagy szófaji csoportot mondatszóknak nevezzük. A mondatszók mondatrészek nem lehetnek, nem bővíthetők, s általában elkülönülnek a mondategységtől. Például: Persze, mi is megyünk; Hű, nagyon késő van már! Lehetnek önálló tagolatlan mondatok, azaz állítmányt nem tartalmazó és azzal nem kiegészíthető mondatok. Nem toldalékolhatók. Jelentésük szövegkörnyezettől függő kommunikációs (pragmatikai), modális3 vagy logikai jelentés. A mondatszók közé tartoznak az indulatszók (aj, jé), a társalgásban használatos (interakciós) mondatszók (halló, nos), a módosítószók (valószínűleg, nyilván) és a hangutánzó szók (zümm, reccs).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave