Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az összetett állítmány segédigéi

Az összetett állítmány névszói részből és segédigei részből áll, például: Látom, egészen tiszta lettél; A nagybátyám régen kalauz volt; Ez voltam én. Az összetett állítmány fogalmi jelentését egy főnév, melléknév vagy névmás tartalmazza. Az állítmánynak azonban – mint tudjuk – személyt, időt, módot kell kifejeznie. Ebből következően a névszók csak akkor tölthetik be a mondat állítmányának szerepét, ha kiegészülnek azokkal a segédszókkal, melyek a grammatikai jelentéseket hordozzák. A segédigék toldalékolásával a névszói alapú állítmány idejét, módját, számát és személyét a tartalomnak megfelelően változtathatjuk. Például: A próbálkozásaink sikeresek lesznek/voltak/lennének/lehetnek. A segédige tehát alkalmassá teszi a névszókat az állítmányi szerep betöltésére.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave