Barcy Magdolna

Csoportmódszerek alkalmazása a segítésben és a fejlesztésben


Fejlesztőmódszerek: tematikus és klasszikus tréningek

A klasszikus tréning a Kurt Lewin által vezetett Csoportdinamikai Kutatóközpont szociálpszichológiai kutatásai alapján alakult ki. Már az előbbi fejezet lábjegyzetében ismertettük az anekdotát, hogy miképp is „fedezte fel” Lewin a tréningmódszert, ami vagy igaz, vagy nem, az azonban bizonyos, hogy nagy horderejű újítás volt, mely gyökerében alakította át mind a csoportlélektant, mind az emberi fejlesztés világát. Tehát Lewinék vezetők, pedagógusok és néhány üzletember részvételével ala kítottak csoportokat, azzal a céllal, hogy felkészítsék őket a faji és vallási előítéletek elleni harc hatékony módszereire. A csoportos vitákból, szerepjátékokból, egyéni feladatok megoldásából álló sorozat eredményeképpen a résztvevők arról számoltak be, hogy nagyon sokat tanultak önmagukról, másokra tett hatásukról, valamint a csoportfolyamatok történéseiről, eredményeiről (Lővey, 1989). Legfőképpen abból, hogy a vezetők és a társak beszámoltak mindarról, amit magukon és a többieken tapasztaltak.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 432 6

Mikor és hogyan segítsünk? Hogyan hatnak a tréningek, mitől jó egy csoportvezető, mikor melyik csoportmódszert válasszuk? Milyen eljárásokhoz nyúlhatunk, ha egyéneket, csoportokat vagy egész közösségeket akarunk segíteni? Az egészséges emberek fejlesztésére és támogatására szolgáló pszichológiai módszerek tárháza e könyv, amelyből megismerheti az olvasó az egyes módszerek hatásmechanizmusait, az alkalmazás körülményeit is.

A szerző - maga is tapasztalt csoportvezető, csoportanalitikus, tréner, mediátor, szupervizor - elsősorban azoknak szánja művét, akik különböző csoportmódszereket szeretnének alkalmazni, megrendelni, bevezetni valamilyen cél érdekében. Az ő mérlegelésükhöz, a szakszerű választáshoz kíván segítséget nyújtani, annak végiggondolásához, hogy egy-egy eljárás milyen előnyökkel vagy esetleges hátrányokkal járhat, hogyan hat, és milyen hatásokat válthat ki.

A könyv nemcsak a pszichológiai módszerekben jártas olvasóknak szól, hasznos útmutató lehet mindazok számára, akik csoportok, közösségek, szervezeti vagy közösségi programok tevőleges részesei, felelősei vagy szereplői. Nemcsak a segítő szakemberek, hanem a segítésben laikusnak számító - de másutt természetesen szakértőként tevékenykedő - emberek tájékozódását, megerősítését is segítheti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csoportmodszerek-alkalmazasa-a-segitesben-es-a-fejlesztesben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave