Domokos László

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze


A jól irányított állam jellemzői

A jól irányított állam egyenlő a jól vezetett szervezetek együttesével. A „good governance” az 1990-es évek terméke, amely keresi a választ arra, hogy melyek azok a tényezők, amelyek meghatározzák egy-egy állam jól kormányozhatóságát. A jogállamiság tényezői, a közpénzügyek állapota és az állampolgárok bevonása az állam ügyeibe témacsoportjait lehet megkülönböztetni. Elfogadva, hogy a jogállamiság kérdései fontosak, az a jelenlegi vizsgált területen kívül került, mint ahogy az állampolgári bevonás kérdése is, amely itt nem tárgyalandó témakör. Azonban az megkerülhetetlen tény, hogy egy választáson alapuló parlamentáris demokráciában a hatalmi szféra szereplői számára az a döntő, hogy ki kap bizalmat a választóktól a következő kormányzati időszakra, bizalmat az ország vezetésére. Az ismétlődő választás a legfőbb állampolgári részvétel a jogállami működés során. Az alkotmányosan rögzített hatalommegosztás a törvénykezés, a végrehajtás és a bíróságok között adja meg kereteket a jogállamiságban. Az is tény, hogy egyetlenegy jogállam sem tud függetlenedni a közpénz elégséges és alkotmányos kritériumok szerinti kezelésétől. Amennyiben hitelek vagy adományok teremtik meg a napi kiadások egy részének fedezetét, akkor a hitelező hatása, befolyása, egyes esetekben beavatkozása határt szab az alkotmányos szuverenitásnak. Azonban itt jelenleg a pénz gazdájának, a hitelezőnek a jó kormányzáshoz való viszonyát és szerepét sem vizsgáljuk meg. Az az összefüggés létezik, hogy a jó közpénzügyek, a jól irányított állam állapotát jelzi, valamint a jogállamiságot feltételezi és együttesen erősítik az állam működését. A magyar alaptörvény 2012. január 1-i hatályba lépését követően a jó közpénzügyeket alkotmányos szinten definiálja. A 2011. LXV. évi Állami Számvevőszékről szóló törvény a közpénzügyi legfőbb ellenőrző szerv feladatává tette a jól irányított állam támogatását. Ha a jól irányított állam megvalósítását stratégiai megfogalmazás keretei közé helyezzük, akkor az a mindennapokban történő reális működését teszi céltudatos cselekvési programmá. A cél a küldetés megvalósítása, azaz a jól irányított állam fenntartható módon való létezéseként fogalmazható meg. Ehhez olyan alapelveket lehet hozzárendelni, amely releváns a magyar modell megközelítése szempontjából:

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 474 6

„Okleveles közgazdászként végeztem 1988-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, 1991-ben szakközgazdászként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Továbbképző Intézetében. 1988-1990 között osztályvezető voltam, majd az azt követő négy évben Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestereként dolgoztam. 1995-1998 között gazdasági tanácsadóként tevékenykedtem, majd a Békés Megyei Önkormányzat elnökének tisztségét láttam el 1998-2002, valamint 2006-2010 között. 1998 és 2010 között országgyűlési képviselőként töltöttem be hivatásom.

Kutatási területem a jó kormányzás fenntartása, különös tekintettel a jó kormányzás eszközeire, amiben a számvevőszékek mint garantőr szervezetek jelennek meg. 2017-ben szereztem doktori fokozatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ugyanebben az évben a Nankingi Ellenőrzési Egyetem és a Miskolci Egyetem díszdoktorává avattak. Tudományos tevékenységemet számos folyóiratcikk jegyzi, 2019 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanárává neveztek ki. 2010 óta az Állami Számvevőszék elnökeként látom el hivatásom, emellett 2011-től a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének elnöke és a Költségvetési Tanács tagja vagyok.

A könyv a jó kormányzás megteremtésének alapvető értékei, alapelvei között bemutatja a változások menedzselésének kereteit. Könyvemet azoknak ajánlom, akik mélyebb ismereteket szeretnének gyűjteni a jól irányított állam működéséről, garantőr-szervezetéről és az ellenőrzésről mint a fenntartható jó kormányzás eszközéről.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/domokos-ellenorzes-a-fenntarthato-jo-kormanyzas-eszkoze//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave