Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Színészlelés

Születést követően a színlátásért felelős retinális csapok sűrűsége alacsony, mérete eltér a felnőttek retinájában találhatóktól, aminek a következménye, hogy nem nyelik el a fényt olyan hatékonyan, ahogy felnőttkorban, így a látásélesség gyenge és a színlátás szegényesebb (Goldstein, 2014). Ugyanakkor ez magyarázza azokat a kultúrközi és preverbális korú gyermekek vizsgálatából származó eredményeket, miszerint az alapszínek észlelése veleszületett. 4 hónapos gyermekeknek ugyanolyan kék-zöld kategóriájuk van, mint a felnőtteknek: elkülönítik egymástól a 450 (kék) és 510 (zöld) nanométeres hullámhosszú színeket, ugyanakkor nem különítik el a 450 (kék) és 480 (kék) nanométer hullámhosszú színeket (Sekuler & Blake, 2004). A színárnyalatok az alapszínek keveredéséből származnak. A színek perceptuális megkülönböztetésére és felismerésére tehát a 3 éves gyermek is képes, a színfelismerés fejlődésében elsőként a gyermek a dolgok nevéhez köti a színeket. Ebben az életkorban még nem alakult ki a színek lényegi fogalma, vagyis a színek szenzoros jelentésének verbalitásában vannak hiányosságai, ezt tanulnia kell: minden lehet piros és minden megváltoztathatja a színét. A 4 éves fejében lassan elválik a szín fogalma az adott jelenlévő tárgytól, a piros szín jelentése adott tárgyhoz kapcsolódik. Az 5-6 éves felismeri az alapszíneket, különböző árnyalatokat, de nem biztos, hogy meg is tudja nevezni azokat. A 9-10 éves már az árnyalatokat is megnevezi (Goldstein, 2014).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave