Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Hangfelismerés, beszédhanghallás

A hangokat hanghullámok formájában érzékeljük (Sekuler & Blake, 2004). Az emberi beszéd hangjai egymástól akusztikailag nem különülnek el, ezért fontos a hangfelismerés, beszédhanghallás képességének kialakulása (Fazekasné Dr. Fenyvesi, 2013). Már az újszülött is képes az emberi hangokat megkülönböztetni a külvilág egyéb hangjaitól, preferálja a női hangokat a férfi hangokkal szemben (Cole & Cole, 2006) – elsősorban az anyáét (Fazekasné Dr. Fenyvesi, 2013) –, majd fokozatosan ismer fel egyre több emberi hangot. A hangok utánzása segíti a beszédtanulást. A 4 éves gyermek már megkülönbözteti a magas és mély hangokat. Kisiskolás korban még egyes hangok szétválasztása nehézséget okozhat, ezért hangsúlyt fektetnek már óvodáskorban a hangdifferenciálás fejlesztésére például akusztikus differenciálással (zseb-seb). Iskoláskorban a kopogtató módszer – ritmikusság – segíti a hangok egymástól való megkülönböztetését: hangonként koppantanak a padra, közben hangoztatják a szót (b-a-b-a) (Fazekasné Dr. Fenyvesi, 2013).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave