Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Idői észlelés

Az idő észleléséhez kötött a valóság megismerése, az idő fogalmával azt fejezhető ki, hogy a világ eseményei egymást követő és egymással összefüggő láncolatot alkotnak. Az idői észlelés közvetlenül nem kapcsolódik szenzoros rendszerhez, ugyanakkor rendelkezünk olyan agyterületekkel, melyek segítségével az időérzékelés megvalósul. Az időérzékelés biológiai perspektívája szerint az idő múlásának detektálásában a test biológiai változásai segítenek: élettani ritmusok (éhség, álmosság), napi (világosság, sötétség) és éves ritmikusság (évszakok változásai). A cirkadián ritmust a tobozmirigy a melatonin kiválasztásával szabályozza a szuperkiazmatikus magban található sejtek segítségével. További agykérgi területek (jobb oldali fali lebeny, jobb oldali frontális lebeny, prefrontális kéreg), a kisagy és a bazális ganglionok játszanak szerepet továbbá az időérzékelésben. A biológiai megközelítéstől eltérően a szociokulturális perspektíva az időészlelés fejlődését a társadalmi együttélés szabályaira vezeti vissza. A gyermek először a családi, majd az intézményes nevelés keretei között tapasztalja meg, hogy az események azáltal különülnek el egymástól, hogy kezdetük és végük van, az események egymásutániságát a társas együttélés szabályai és a kultúra szabályozzák. A szocializációs közeg alakítja továbbá a szokásokat, amelynek szerepe van az idő észlelésében (Fazekasné Dr. Fenyvesi, 2013).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave