Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. Válasszon ki egy ön számára érdekesnek ígérkező filmet. Miután megnézte, írja le részletesen az egyik jelenetét. Nézze meg újra a jelenetet, és hasonlítsa össze a leírásával. Ha módja van rá, nézze meg ismét a jelenetet egy hónap múlva. Ugyanazokat a részleteket vette észre? Ugyanazokat a részleteket tartotta fontosnak?
  2. Hasonlítsa össze Magyarországot és az ön által tanított vagy ismert nyelvhez tartozó (egyik) célkultúrát! Előre állapítsa meg az összehasonlítás szempontjait.
  3. Elemezzen egy tetszőleges szöveget az ön által tanított vagy ismert nyelven, amely alkalmas a kritikus gondolkodás bemutatására!
  4. Hozzon példát olyan nyelvhasználati szokásokra, melyek az ön által tanított vagy ismert nyelven különböző társadalmi csoportokra jellemzőek! Hogyan térnek el ezek a magyartól?
  5. Soroljon fel néhány olyan kommunikációs stílusbeli különbséget, mely nagy eltérést mutat a magyar és az ön által tanított vagy ismert nyelv között.
  6. Hozzon példát olyan félreértésekre, melyek az ön által tanított vagy ismert célkultúra és a mi kultúránk között történhetnek meg! Elemezze őket Lado kategóriái szerint!
  7. Milyen általánosításokat fogalmaznak meg rólunk a külföldiek? Mennyiben van ezeknek a megfigyeléseknek igazuk, és mennyiben érvényesek csak egy kisebb csoportra?
  8. Vissza tud-e emlékezni egy konkrét esetre, mely arra sarkallta, hogy valamilyen interperszonális készségét fejlessze? Idézze fel, és gondolja végig, hogy az ezzel kapcsolatos tapasztalatát hogyan tudná az oktatásban felhasználni.

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave