Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. Soroljon fel sémákon alapuló kulturális ismereteket az ön által tanított vagy ismert idegen nyelvi kultúrából! Milyen tananyagot képzel el a tanításukra?
  2. Hasonlítson össze két – azonos célközönség számára íródott – nyelvkönyvet a bennük található kulturális tartalom és megközelítés szempontjából!
  3. Válassza ki az előző feladatban összehasonlított két könyv egyikét, és állapítsa meg, a hazai kultúrának mely elemeivel lehet és szükséges kiegészíteni!
  4. Válasszon ki egy leckét a korábban választott nyelvkönyvből, és készítsen részletes tervet arra, hogyan egészítené ki kulturális tartalommal! Vegyen számba minden lehetőséget. Ha van olyan csoportja, amellyel éppen most használja ezt a könyvet, döntse el, hogy az összes kiegészítési lehetőség közül melyek lennének számukra relevánsak! Indokolja is döntését!
  5. Nézze át újra az „A novella” című gyakorlatot, és próbálja meg olyan diákok számára adaptálni, akik az ön által tanított vagy ismert nyelvet tanulják! Válasszon hozzá megfelelő célnyelvi novellát, és próbáljon további kulturális tartalmú gyakorlato(ka)t tervezni hozzá!
  6. Keressen egy, az ön által tanított vagy ismert nyelven egy irodalmi alkotást vagy részletet, és tervezzen hozzá nyelvi és kulturális gyakorlatokat! Ha már tanít, akkor a feladatokat szabja egy csoportja szükségleteihez és igényeihez!
  7. Gyűjtsön olyan irodalmi alkotásokat és filmeket, melyeket jól tudna használni tanításhoz! Fogalmazza meg mindegyik darab kulturális és nyelvi értékét, felhasználhatóságának lehetőségeit!
  8. Mutassa be néhány kedvenc kiegészítő anyagát vagy olyan anyagokat, melyeket hasznosnak és érdekesnek talál! Készítsen feladatokat is hozzájuk!

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave