Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. Írjon egy szokásos magyar bókot és választ. Milyen szerkezeti és funkcionális elemek találhatóak egy ilyen párbeszédben? Mi a helyzet a bókokkal abban az idegen nyelvben, amelyet tanít vagy ismer?
  2. Végezze el a fenti gyakorlatot egy-két más nyelvi funkcióval is.
  3. Nézze meg újra Kaplan (1966) nyelvekkel kapcsolatos tipológiáját, és Connor (1996) leírását néhány nyelv jellemzőjéről. Válasszon ki néhány olyan tényközlő és nem irodalmi idegen nyelvű szöveget, amivel vagy amilyenhez hasonlóval többször is dolga akadt már, és vizsgálja meg, hogy vajon ezek a szövegek mutatják-e a Kaplan és Connor által leírt jellemzőket.
  4. Válasszon ki egy tetszőleges idegen nyelvű szöveget, és először vizsgálja meg, milyen kohéziós eszközök vannak jelen egy-egy bekezdésben, majd nézze meg az egész szöveget is ebből a szempontból. Mi teszi ezt a szöveget koherenssé?
  5. Keressen egy-egy magyar és idegen nyelvű elbeszélő, leíró, kifejtő és érvelő szöveget. Milyen hasonlóságokat és különbségeket fedez fel a szerkezetükben?
  6. Válasszon egy gyakorlati műfajú szöveget magyarul és idegen nyelven. Például: motivációs levél, úti beszámoló, egy megbeszélés összefoglalója, hivatalos kérelem. Hasonlítsa össze a magyar és a célnyelvi szöveg szerkezetét és az elemek funkcióját.

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave