Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. Írjon le néhány személyes vagy filmélményét, amely nonverbális kommunikációhoz kapcsolódik!
  2. Gyűjtsön össze és ismertessen minél több példát a magyar és az ön által tanított vagy ismert nyelv nonverbális kommunikációjának eltéréseiről! Gondoljon minden területre, amelyről ebben a fejezetben szó volt (hang, testbeszéd, tárgyak, környezet)!
  3. Vizsgálja meg egy középhaladó vagy haladó nyelvkönyv egyik fejezetét, hogy van-e benne szó nonverbális kommunikációról! Ha igen, akkor mi az? Ha nincs, akkor ki lehetne-e egészíteni valamilyen idevágó témával vagy feladattal?
  4. Hogyan jellemezhető a beszélők közötti szokásos távolság az ön által tanított vagy ismert nyelv beszélői között? Megegyeznek a távolságok a Hall (1966/1980: 23) által leírtakkal (4.2.7. fejezet), vagy különböznek tőlük? Eltérnek ezek a távolságok a magyar szokásoktól?
  5. Hogyan jellemezhető az időkezelés az ön által tanított vagy ismert nyelv beszélői életében? Különbözik ez a magyar szokásoktól? Ha a kettő eltér, hogyan lehet megoldani vagy megelőzni az esetlegesen kialakuló konfliktust?
  6. Milyen különbségeket tudna említeni a szokásos interakciós viselkedésben az ön által tanított vagy ismert nyelv beszélői és a magyarok között?
  7. „Legyen képe hozzá!” Gyűjtsön olyan képeket, amelyeket nonverbális kommunikáció tanítására vagy gyakoroltatására használhat!

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave