Csernák Gábor, Stépán Gábor

Rezgéstan


Excentrikus ütközés

Ha a test egyik pontja sem rögzített, és az ütközési normális nem megy át a test súlypontján, akkor az ütközés excentrikus. Ahogy korábban már említettük, ez a besorolás nem magát az ütközést, hanem az abban részt vevő test szerepét jellemzi. Például egy teniszütőnek csapódó teniszlabda szempontjából az ütközés centrikus, az ütő szempontjából pedig excentrikus. Egy hintára felugró kisgyerek esetében a hinta szempontjából álló tengely körül elforduló test ütközéséről, a kisgyerek szempontjából pedig excentrikus ütközésről beszélhetünk. A fentiek szerint a továbbiakban csak egy darab testre írjuk fel a megfelelő egyenleteket, így a fizikai mennyiségek indexeit is elhagyjuk. Síkbeli ütközésekre korlátozódunk, tehát feltesszük, hogy az ütközési normális a test súlyponti tehetetlenségi fősíkjába esik.

Rezgéstan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 473 9

Ez a kiadvány elsősorban gépészmérnök hallgatóknak kíván segítséget nyújtani a rezgéstan alapvető összefüggéseinek és módszereinek ismertetésével. Az itt közölt tananyagot a BME Gépészmérnöki Karán alapképzésben oktatott Rezgéstan illetve az öt éves egyetemi képzésben oktatott Lengéstan tantárgyak tematikája, és a 2012-ben megjelent ''A műszaki rezgéstan alapjai'' című jegyzetünk alapján állítottuk össze. Jelentős mértékben kiegészítettük és átírtuk a korábban megfogalmazott szövegrészeket, mert abban - terjedelmi korlátok miatt - nem volt lehetőségünk minden részletkérdés tisztázására. Fontos különbség az is, hogy ebben a kötetben az angolszász szakirodalomban leginkább elfogadott jelöléseket alkalmazzuk.

A jegyzet írása során a gépészmérnöki gyakorlat számára legfontosabb témakörökre helyeztük a hangsúlyt. Bízunk abban, hogy mind a hallgatók, mind az esetleg érdeklődő szakemberek haszonnal forgatják a könyvet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rezgestan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave