Csernák Gábor, Stépán Gábor

Rezgéstan


A rendszer paramétereinek meghatározása méréssel

Míg a rugómerevséget szilárdságtani megfontolások alapján meg lehet határozni (lásd 1.3.1. fejezet és [14]), a csillapítási tényező értékét csak nagyon pontatlanul lehet elméleti úton megbecsülni. Ez különösen igaz azokra az esetekre, amikor több alkatrészből összeszerelt testek rezgését vizsgáljuk. Ekkor ugyanis az egyes alkatrészek közti ütközés és a súrlódás meghatározó szerepet játszik a csillapításban. Ezeknek a folyamatoknak a bonyolultsága miatt ebben az esetben nem található olyan anyagi paraméter, ami megfelelően jellemezné a disszipációt. A felsorolt okok miatt tehát kitüntetett szerepe van a rezgéstanban a méréseknek.

Rezgéstan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 473 9

Ez a kiadvány elsősorban gépészmérnök hallgatóknak kíván segítséget nyújtani a rezgéstan alapvető összefüggéseinek és módszereinek ismertetésével. Az itt közölt tananyagot a BME Gépészmérnöki Karán alapképzésben oktatott Rezgéstan illetve az öt éves egyetemi képzésben oktatott Lengéstan tantárgyak tematikája, és a 2012-ben megjelent ''A műszaki rezgéstan alapjai'' című jegyzetünk alapján állítottuk össze. Jelentős mértékben kiegészítettük és átírtuk a korábban megfogalmazott szövegrészeket, mert abban - terjedelmi korlátok miatt - nem volt lehetőségünk minden részletkérdés tisztázására. Fontos különbség az is, hogy ebben a kötetben az angolszász szakirodalomban leginkább elfogadott jelöléseket alkalmazzuk.

A jegyzet írása során a gépészmérnöki gyakorlat számára legfontosabb témakörökre helyeztük a hangsúlyt. Bízunk abban, hogy mind a hallgatók, mind az esetleg érdeklődő szakemberek haszonnal forgatják a könyvet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rezgestan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave