Csernák Gábor, Stépán Gábor

Rezgéstan


Kiegyensúlyozatlan forgórész általi gerjesztés

A gépészmérnöki gyakorlatban nagy jelentősége van a kiegyensúlyozatlan forgórész általi gerjesztésnek, hiszen a gépek általában tartalmaznak valamilyen forgó alkatrészt. A megfelelő alapmodell a 2.62. ábrán látható. Itt a statikus kiegyensúlyozatlanságot egy m0 tömegű, pontszerű testtel vesszük figyelembe, mely r excentricitással – egy r hosszúságú merev rúd B jelű végére rögzítve –, ω szögsebességgel mozog. t=0-ban a rúd vízszintes, a hasáb helyzetét az egyensúlyi helyzettől mért x általános koordináta jellemzi. Bár egy szabadsági fokú a rendszer, az energiakifejezések felírásához célszerű felvenni az X,Y koordináta-rendszert, ahol Xx.

Rezgéstan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 473 9

Ez a kiadvány elsősorban gépészmérnök hallgatóknak kíván segítséget nyújtani a rezgéstan alapvető összefüggéseinek és módszereinek ismertetésével. Az itt közölt tananyagot a BME Gépészmérnöki Karán alapképzésben oktatott Rezgéstan illetve az öt éves egyetemi képzésben oktatott Lengéstan tantárgyak tematikája, és a 2012-ben megjelent ''A műszaki rezgéstan alapjai'' című jegyzetünk alapján állítottuk össze. Jelentős mértékben kiegészítettük és átírtuk a korábban megfogalmazott szövegrészeket, mert abban - terjedelmi korlátok miatt - nem volt lehetőségünk minden részletkérdés tisztázására. Fontos különbség az is, hogy ebben a kötetben az angolszász szakirodalomban leginkább elfogadott jelöléseket alkalmazzuk.

A jegyzet írása során a gépészmérnöki gyakorlat számára legfontosabb témakörökre helyeztük a hangsúlyt. Bízunk abban, hogy mind a hallgatók, mind az esetleg érdeklődő szakemberek haszonnal forgatják a könyvet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rezgestan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave