Tóth József (szerk.)

Tudományágak integráló és integrált szerepe


Gebrauchs- und handlungstheoretische Bedeutungskonzepte

Die Grundidee der Gebrauchs- und Handlungstheorien, die Sprache als Regelkenntnis erklären, besteht darin, dass Bedeutungen ausschließlich in Handlungen entstehen und nur im Zusammenhang sprachlichen Handelns als Handlungsvoraussetzungen und Handlungselemente beobachtet und beschrieben werden können. Bedeutungen lassen sich aus den Gebrauchsweisen, -bedingungen und -regeln der Wörter ableiten, Bedeutungen sind als Ergebnisse kognitiver Prozesse im sprachlichen Handeln anzusehen (Schippan 1992: 123f.). Laut Lyons (1991: 7ff.) lassen sich Bedeutung-als-Gebrauch-Theorien in starke und schwache gebrauchstheoretische Ansätze teilen. Bedeutung kann entweder mit Gebrauch identifiziert werden oder die Bedeutung eines Ausdrucks wird nur durch seinen Gebrauch bestimmt (Lyons 1991: 7ff.).47

Tudományágak integráló és integrált szerepe

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 486 9

2018. november 12-13-án a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara adott otthont a Magyar Tudomány Ünnepe 2018 tiszteletére rendezett „Határtalan tudomány” című kétnapos nemzetközi tudományos konferenciának. A rendezvényen a nyelvtudományi, a TOPOS - Space and Humanities, az irodalom- és kultúratudományi, az interkulturális germanisztikai és fordítástudományi, a társadalom- és neveléstudományi szekciókban elhangzott 36 hazai és külföldi kutató előadás mellett külön szekcióban 10 előadással helyet kaptak doktorandusz hallgatóink kutatási eredményei is.

Jelen tanulmánykötet egyrészt az elhangzott előadásokra, másrészt pedig az azóta tovább érlelt kutatási témák bemutatására koncentrál. A tanulmánykötet betekintést enged a Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Intézeteiben folyó szerteágazó kutatómunkába, amelyet a különböző tudományterületek egymásmellettisége és egymáshoz kapcsolódása jellemez. Az inter- és multidiszciplináris jelleg az egyes kutatási területeken belül is nyomon követhető. Az egyes tudományágak, mint a nyelv-, irodalom- és kultúratudomány, valamint a társadalom- és neveléstudomány egyszersmind integráló és integrált szerepet töltenek be. A kötet tanulmányai a különböző diszciplínák közötti átjárhatóságot és érintkezési pontokat mutatják meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-tudomanyagak-integralo-es-integralt-szerepe//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave