Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A gyermeki gondolkodás mágikus világa

A gyermeki világkép, mint a fejlődéstan-kutatók klasszikusai is kiemelték, nem tisztán mennyiségben, hanem elsősorban minőségben különbözik a felnőtt gondolkodástól. A felnőtt világ jelenségeit a gyerekek sokszor nagyon egyedi gondolkodásmóddal magyarázzák, melyek a következtetések szintjén sajátos logikát követnek (3c példa). Ha megfigyeljük magyarázó elveiket, kirajzolódik bennük egy olyan varázslatos, gyermeki világkép, melyben más minőségű a gondolkodás, mások a viszonyok, ahol dacol egymással az egyedi és az általános. Az egy szempont verseng a több szemponttal, az egészleges szemlélet a leszűkítésekkel, az egyén a társakkal szemben, a vágyak a célokkal, majd a vélekedésekkel, s ahol a látszat és a valóság összemosódik. Erre is vezethető vissza a gyermekek élénk fantáziája, melynek nem szab határt a felnőtt szabályok, konvenciók, normák rendszere. Előfordul, hogy képzeletbeli barátjuk van, akivel beszélgetnek, s számukra teljesen lehetséges (vagyis nem jelent logikai bukfencet), hogy ovis társuk, Ági a Holdon él a kis pónikkal. Pontosan ez a mesevilág, amelyben gondolataik szintjén léteznek, teszi lehetővé a gondolkodásukra jellemző végtelen rugalmasságot, minőségben azonban sokszor nagyon más megoldásokat eredményez, mint a mi megszokott felnőtt normáink. Ez a fajta világkép az óvodáskor kitüntetett vonása, és mágikus gondolkodás néven ismert. Az ilyen, varázsszavak és mágikus történések sorozatából kibontakozó mágikus világkép megjelenik a gyerekek beszédében, kreatív szóalkotásaikban, ahogy ezt a 2. és a 3a–c példa is mutatja (Pléh 2006).

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave