Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Jelentéskapcsolás és a gondolkodás kategóriái

Az egy-két év közötti gyermekek nyelvhasználatára így jellemző a jelentések tág értelemben vett használata, kiterjesztése, amit túláltalánosításnak is nevezünk (7a–d példa). Ezen helyzetekben egy alapkategóriába tartozó szót (például kutya) egy felsőbb kategória címkéjeként használ a gyermek (négylábú állat). A túláltalánosításnál ritkább, de szintén jellemző gyermeknyelvi vonás az aluláltalánosítás (8. példa), melyben például a cita csak és kizárólag a család macskájára vonatkozik, a többi macskát a gyermek gyakran a vava szóval illeti (túláltalánosítva, négylábú állat értelemben). Tehát a cita e jelentésszűkítést szemléltető esetben szinte tulajdonnévként funkcionál, s ezzel valódi kategóriájánál szűkebb jelentésben használja a kisgyermek.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave