Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A GYERMEKNYELV SZABÁLYKÖVETÉSE: HULLÁMVASÚT

A gyermekek nyelvezete ebben a korban tehát szerkezetileg egyre bonyolultabbá válik, és mondataik komplexitása napról napra növekszik. Észlelhetőek a szabályalkalmazás jelei. Eleinte – sokszor meglepő módon – hibátlanul ragoznak, toldalékolnak (aludtam, úsztam, evett, kulccsal, papuccsal), majd érdekes módon (ám a pszicholingvisztikában ismert jelenségként) egyszer csak „romlani” kezd a teljesítményük a nyelvtani morfémák produktív használatát illetően. Ez a visszaesés azonban csak látszatra romlás, valójában a gyermek okosodik, mivel felismeri a szabályt, s ezt, elsősorban gyakorisági alapon, a legáltalánosabb szabállyal kezdve, alkalmazza. Így olyan toldalékolt, de nyelvtanilag helytelen szavakat hoz létre, mint például a Barnusval, virágval, vonatval, ett (evett), isz (iszik) stb. A szabályalkalmazás gyermeknyelvi fázisai tehát nem a tanulás klasszikus menete szerint, lineárisan (az idő múlásával egyre magasabb szintre lépve) alakulnak, hanem inkább egy hullámvasúthoz hasonló görbe látszik kirajzolódni az ezt ábrázoló grafikonon (2. ábra). A szabályos-szabálytalan formák időbeli alakulását tekintve a nyelvi fejlődésben megállapíthatjuk, hogy a szabályos formákat a gyermek már 3–4 éves korban zömében helyesen használja (például asztalt), míg a rendhagyókat csak 5–6 éves korban, miután túlszabályosított, vagyis a szabályt minden esetre érvényesítve használja (lót), ekkor „rosszabbul” használja, mint korábban (2–3 évesen), amikor a környezet számára észlelhetően helyesen mondta (lovat). E korai, 2–3 éves korban jellemző helyes használat azonban ez egyszerű utánzáson alapult: a felnőtt szavait ismételte meg. A „romlás” után, amikor túláltalánosítva használja a már felfedezett, legtágabb érvényű fő szabályt: (-t rag a tárgyesetben a szó végére tapad), 5–6 éves korra stabilizálódik a rendhagyó alakok helyes használata (lovat). Egyes ritkább rendhagyó alakok intuitív, azaz önálló és rugalmas (produktív) helyes használata még későbbre is tolódhat, és akár kisiskolás gyerekek is téveszthetnek még ezek képzésében, míg a gyakoribb, szabályos alakokat és akár az összetett mondatszerkezeteket is már stabilan helyesen használják (14. példa).

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave