Barcs István (szerk.)

Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések 2.


Fekvőbetegellátás

A fekvőbetegellátás területén az amerikai modellt követve átalánytípusú térítési modell uralkodik. Ez azt jelenti, hogy ún. homogén betegségcsoportok (HBCS) definiálásával kiszámítják, hogy egy bizonyos betegség ellátására mennyi idő és mennyi költség szükséges, és ennek alapján utalja át az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a kórházaknak a gyógyítás általa megállapított ellenértékét. Ez a szakmai előírásokat alapul véve az elvárható és biztosítható legjobb ellátással azonos, alsó és felső ápolási időn belül egységes térítést jelent. Ebből kell állni a diagnosztikus vizsgálatokat, a gyógyszereket, a műtétek költségeit, az élelmezést, mosodát, takarítást, a vezetés fenntartásának költségeit, a munkabérek arányos részét stb. Ha az intézmény ennél hamarabb bocsátja el a beteget, akkor a HBCS alapján járó összeget csökkentik, mert nem fordítottak annyi időt a beteg gyógyítására, mint az optimális ellátáshoz szükségszerűen kellett volna. Ha viszont valamilyen okból tovább tart az ápolás a HBCS által finanszírozott időszaknál, akkor nem emelkedik a térítés azért, hogy saját hibájukból túllépték a gyógyításra szánható időt, ezzel költségeket.

Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések 2.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 508 8

Ez a jegyzet az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kialakulásának, tünetegyüttesének, élettani és mikrobiológiai okainak, megelőző, felderítő és nyomon követő rendszereinek, a kórházi epidemiológia elemeinek a tananyaga. Célja, hogy a képzésben való segédanyagként, majd ezt követően egy, a gyakorlati klinikai-epidemiológiai tevékenységben jól használható kézikönyvként segítse a leggyakoribb kórokozók és az általuk okozott fertőzések nem egyszerű rendszerében való eligazodást. Arra készíti fel a leendő népegészségügyi ellenőrt, hogy ha betegellátó intézményben, annak infekciókontroll-munkacsoportjában vagy kórházhigiénés osztályán dolgozik, akkor:

A gyakorlati problémák megoldása során tisztában legyen az alapvető járványügyi alapfogalmakkal, képes legyen értelmezni azokat.

Napi tevékenysége kapcsán célzottan figyelje és ismerje fel az egészségügyi ellátás során kialakuló leggyakoribb fertőzéses szövődményeket, ismerje azok megelőzési lehetőségeit.

Ismerje a kórházi környezetben előforduló kórokozókat, azok jellemzőit, kimutatási lehetőségeit, veszélyeit.

Legyen tisztában a hatékony és biztonságos antibiotikum-kezelés alapelveivel és gyakorlatával.

Ezért tartalmában és szemléletében szorosan kapcsolódik korábbi tanulmányaikhoz, a jegyzet szövegében jelölten is támaszkodik előző vagy ezt követő tantárgyaik jegyzeteire, kötelező és ajánlott szakirodalmaira. Több fejezetben fognak azzal találkozni, hogy egy-egy pont vázlatos említése mellett hivatkozunk az Általános mikrobiológia, Részletes mikrobiológia, Alkalmazott mikrobiológia, Mikrobiológiai gyakorlatok jegyzetek megfelelő fejezeteire, a kari hirdetőtábláról is letölthető Mikrobiológiai füzetek valamelyik kiadványára, valamint a Fertőző és nem fertőző betegségek járványtana, a Népegészségtan, a Fertőző betegségek megelőzése, Az infektológia alapjai tantárgyak aktuális tananyagára és az ott elsajátított ismeretekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barcs-egeszsegugyi-ellatassal-osszefuggo-fertozesek-2//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave