Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A személyes perspektíva (P)

Brooker kiemeli, hogy a személyközpontú gondozás kiindulópontja az a törekvésünk, hogy megértsük, a gondozott hogyan látja a körülötte lévő világot. Ebben a vonatkozásban utal Naomi Feil validációs megközelítésére, amely egy sajátos kommunikációs módszer a gondozott belső, szubjektív világába való belépésre (lásd később), de visszautal Kitwood azon törekvésére is, hogy a segítő erőfeszítések során a gondozott szükségleteinek figyelembevétele alapvetően fontos. Kitwooddal együtt azt is hangsúlyozza, hogy empátia nélkül a gondozás személytelen, hideg tevékenység lenne. A gondozott szubjektív tapasztalatainak megismerése az ún. zavaró viselkedés megértése szempontjából is kulcsfontosságú. Enélkül nincs személyre szabott segítőmunka. A személyes belső világhoz vezető út megtalálása a kliensek személyes beszámolóira, a gondozó megfigyeléseire, intuitív képességére, képzeletére építhet. A korai felismerés nyomán egyre több olyan beszámoló található, amelyben a demenciával küzdők leírják, elmondják tapasztalataikat. Később a viselkedés megfigyelése és a nonverbális üzenetek megragadása válik különösen fontossá.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave