Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Validáció

A hatvanas évek közepétől egy idősellátásban dolgozó szociális munkás – Naomi Feil – új, innovatív kommunikációs módszert dolgozott ki a demenciával küzdő idősekkel folyó segítőmunkában. Ezt az új megközelítést nevezte validációnak, amely révén az egyre jobban leépülő idősekkel egy empatikus kapcsolat kialakítására van lehetőség, és ennek során a gondozó képes belépni a dezorientált kliense „személyes világába” olyan feszültségcsökkentő megerősítést nyújtva, amely emocionális egyensúlyt teremt, és harmonikusabb viszonyt alakít ki a kliens és környezete között (magát a validáció kifejezést megerősítő visszajelzésnek fordíthatjuk). Feil módszerét a nyolcvanas években egy sor közleményben ismertette, majd tapasztalatait két összefoglaló munkában összegezte (Feil, 1992, 2002). A kilencvenes években a validáció egyre ismertebbé vált, és a világon több kiképzőközpont jött létre egy többlépcsős tréningprogramra építve (Sutton-Johnson, 1999; de Klerk-Rubin, 2006).

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave