Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A Pool-féle aktivitásiszint-felmérés (PAL)

E felmérő módszer elméleti hátterét egyrészt az eriksoni fejlődéselmélet és Kitwood személyközpontú megközelítése, másrészt Claudia Allen amerikai tevékenységterapeuta funkcionális információfeldolgozási modellje adja, amelynek gyökerei Piaget kognitív fejlődés elméletében találhatók. E megközelítés központi gondolata a motoros aktivitás és a kognitív funkció között fennálló szoros kölcsönhatás meghatározó szerepének feltételezése (Allen, 1985). Piaget fejlődési fázisait követve Allen a kognitív károsodás hat szintjét írja le az azokhoz kapcsolódó szenzomotoros tényezők mentén. A környezeti kölcsönhatás és ezen belül a szociális kapcsolatok facilitáló szerepének kiemelésével Pool Vigotszkij munkájára támaszkodva továbbépíti az Allen által leírt modellt (Vygotsky, 1978; Pool, 2006). Pool gyakorlati megfontolásokból kiindulva a felmérő módszer kidolgozása során a demenciával küzdők vizsgálatában négy aktivitási szintet különböztetett meg:

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave