Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A gondozó családok segítése és az ellátási hátterek

Korábban láttuk, hogy a diagnózis felállítását követően az információnyújtásnak és a betegséggel való szembesülés során kialakuló feszültségek feldolgozásának fontos szerepe van. A nemzetközi gyakorlatban a segítőmunkának ez a fele elsősorban a demenciaközpontokban lévő team körülírt feladataként jelenik meg. Ezt követően a gondozó családnak hosszú távú segítségre van szüksége a leépülés folyamán megjelenő pszichoszociális nehézségek hatékony kezelésében és a gondozó családtagok tehermentesítésében, támogatásában. A segítőmunka középpontjában a megbirkózási stratégiák erősítése és a gondozási nehézségek kapcsán nyújtott tanácsadás mellett a források és a támogató hálózat mobilizálása, valamint az ellátási hátterek biztosítása áll. A felmerülő orvosi kontroll, az állapot-felülvizsgálat, a gyógyszeres kezelés biztosítása, valamint a társuló pszichiátriai zavarok kezelése továbbra is fontos része a demenciával küzdő betegek segítésének, és feltételezi a megfelelő orvosi konzultációs háttér jelenlétét, az egészségügyi ellátás rendszerében a pszichoszociális nehézségekkel kapcsolatos tágabb segítőmunka azonban kevésbé biztosítható. A kérdés az, hogy milyen szervezeti keretben lehet hatékonyan foglalkozni ezekkel a nehézségekkel.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave