Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A kiterjesztett házi segítségnyújtás

Korábban már utaltunk arra, hogy a házi segítségnyújtás hagyományos rendszere csak korlátozott mértékben alkalmas a demenciával küzdő idősek ellátására. Ennek egyik fő oka az, hogy a segítségre szoruló kliens rendszerint a demencia középső szakaszába érve olyan jelentős nehézségeket mutat, amelyek miatt egyre inkább folyamatos gondozásra szorul, és rendszerint tartósan már nem hagyható magára. A házi segítségnyújtás jelen rendszerében az időráfordítás maximum napi 1,5-2 óra, és a gondozók rendszerint naponta 6-8 klienst látnak el, így nincs módjuk arra, hogy figyelembe véve a kliens akadályozottságát, egyénre szabott gondozási terv mentén megfelelő figyelmet fordítsanak a demenciával küzdő kliensre, beleértve a még meglévő szociális készségek megerősítését és a pszichés gondozás feladatait. Rendszerint nehézséget jelent a gondozók alulképzettsége és a demenciával kapcsolatos ismeretek hiánya is.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave