Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A továbbképzések szerepe a demenciaspecifikus ellátásban

Amikor évekkel ezelőtt a szociális szakemberek továbbképzése céljából megjelent a kőtelező ciklikus továbbképzések rendszere, hasonlóan az egészségügyi dolgozók vagy a pedagógusok továbbképzési programjaihoz, akkor ezt jelentős előrelépésnek tekintettük a szakmai munka támogatásában. Hamarosan tapasztalnunk kellett azonban, hogy e program finanszírozása jelentősen csőkkent, és a szűkülő források mellett a kőtelező pontszerzés szempontja háttérbe szorította a szakmai tartalmi szempontokat. A legnagyobb hátránya a jelenlegi rendszernek az, hogy a továbbképzések behatárolt óraszámmal (rendszerint 40 órát nem meghaladóan) műkődnek, és nincs lehetőség modulrendszerű bővítésre, mert az intézmények nem tudják biztosítani, hogy a tanfolyamon részt vevő munkatársukat a kővetkező képzési modul elvégzésére újra elküldjék (ehelyett azt kell nézniük, hogy ki hogyan áll a kőtelező továbbképzési pontok megszerzésében, és eszerint kell a képzési részvételt ütemezniük).

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave