Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Kitekintés a hazai ellátási viszonyokra

Bár a korábbi fejezetekben rendszeresen utaltunk a hazai ellátás körülményeire, fontos, hogy egy összefoglaló áttekintést nyújtsunk arról, hogy a nemzetközi gyakorlat fényében milyennek látjuk a hazai viszonyokat, és hogyan határozzák meg ezek az ellátásfejlesztés jövőbeni irányait. Egy korábbi tanulmányban meglehetősen élesen fogalmazva már kísérletet tettünk a hazai helyzet kritikai áttekintésére (Szabó L., 2009). Az elemzés sommás ítélete az volt, hogy kitekintve a világba azzal kell szembesülnünk, hogy a szellemileg hanyatló idősek hazai ellátása korszerűtlen, alacsony színvonalú, és elmarad attól, ami ma egy európai ellátórendszerben szakmailag elvárható. Amikor e könyv megírásába kezdtünk, abból indultunk ki, hogy ahhoz, hogy a hazai gyakorlat el tudjon mozdulni a jelenlegi helyzetből, első lépésként egy átfogó képet kell nyújtanunk arról, hogy a korszerű demenciaspecifikus ellátás hogyan jelenik meg a nemzetközi gyakorlatban. Csak ennek ismeretében tudjuk világosan kijelölni azt az utat, amelyet a hazai ellátás fejlesztése során be kell járnunk. Ez különösen fontosnak tűnik azok után, hogy az elmúlt években hibás döntések sorozatával találtuk magunkat szemben a demenciával küzdő idősek ellátását illetően, miközben alig történt változás egy korszerű ellátás kialakításának irányába. A szakmai továbbképzéseken és különféle workshopokban tartott előadásainkat követő hozzászólások, viták során ugyanakkor azt tapasztaltuk, hogy a gyakorló szakemberek jelentős része a demenciaspecifikus ellátással kapcsolatos fejlesztési lehetőségeket nagyon pesszimistán ítélte meg, és szakmai elképzeléseinket naivnak, utópisztikusnak tartották. Egyre világosabbá vált, hogy szemléletváltás és korszerű ismeretek nélkül nem is várható érdemi elmozdulás abból a helyzetből, amelyben ma a hazai demensellátás van.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave