Csehi Zoltán, Sobor Dávid (szerk.)

A közvetítői funkciót betöltő szerződések jogi környezete


A biztosításközvetítői szerződés létrejötte, a felek főbb jogai, kötelezettségei

A biztosításközvetítői jogviszony létrejöttéhez sem a Ptk., sem a Bit. nem ír elő különös alaki követelményeket. A gyakorlatban azonban elképzelhetetlen, hogy bármilyen, biztosításközvetítésre irányuló megállapodás ne írásban jöjjön létre. A jogviszony bonyolultsága, a felek kölcsönös kötelezettségeinek a rögzítése, különösen a jutalékelszámolás rendje, nem beszélve a fent említett felügyeleti bejelentési kötelezettséghez szükséges azonosításról és adatszolgáltatásról, elengedhetetlenné teszi az írásos formát a biztosító–közvetítő, illetve a közvetítő–alvállalkozó viszonylatában. (Egyes biztosítóknál, ahol ennek a technikai feltételei rendelkezésre állnak, ugyan már papírmentesen, de a felek megállapodása alapján írásban, tartós adathordozónak minősülő formában is történhet a szerződéskötés, mind a közvetítő alvállalkozók, mind az ügyfelek tekintetében.) Az ügyfél–alkusz viszonyban az alkuszi megbízást mindkét fél érdekében szintén célszerű írásba foglalni. Az egyre terjedő elektronikus biztosításközvetítés esetében ez a távollévő felek miatt akadályba ütközhet, amit biztosításközvetítői weboldalak jellemzően úgy hidalnak át, hogy az ügyfél szerződési ajánlatát csak a kitöltött és online aláírt alkuszi megbízás beérkezése után továbbítják. Az írásban létrejött biztosításközvetítői szerződés módosítása, felmondása szintén csak írásban lehetséges. Ugyanez mondható el az alkuszi megbízásról, különösen, ha az nem eseti jelleggel, egyetlen biztosítási szerződés megkötésére, hanem kifejezetten tartós együttműködés kialakításának céljával jött létre.

A közvetítői funkciót betöltő szerződések jogi környezete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 925 2

Az áru előállítójától annak végleges felhasználójáig általában több szerződésen keresztül vezet az út. Az értékesítés folyamatában részt vevők – akiket összefoglalóan közvetítőknek nevezünk – eltérő tartalmú és gazdasági célú szerződéses jogviszonyokban működnek közre az áru piacra juttatásában: viszonteladóként, bizományosként, „disztribútorként” vagy más gazdasági funkciót megjelenítve. Számos esetben az értékesítési láncban több értékesítő is részt vesz, többnyire különböző jogviszonyok alapján, a gyártó és a nagykereskedő megállapodásának jogi konstrukciója, gazdasági tartalma eltér ugyanis a nagykereskedővel szerződő további értékesítőkétől.

A közvetítés folyamatát a kereskedelmi szokások, a piaci szereplők jellemzői, a piac nyitottsága, valamint számos egyéb külső tényező befolyásolja. Ezek közé tartoznak a társadalmi-gazdasági kommunikáció csatornái, a rendelkezésre álló fuvarozási, szállítási lehetőségek, a versenyjogi szabályozás és az adózási környezet, valamint a jogviták rendezésének a módjai.

A kötet fő célkitűzése a közvetítői funkciót betöltő szerződésekkel kapcsolatos jogi szabályozás részletes feldolgozása. Így bemutatja a magyar és az európai szabályozási környezetet, és az egyes jellemző szerződéstípusokra vonatkozó polgári jogi előírásokat, majd ismerteti a forgalmazás versenyjogi korlátait, a gyártók, importőrök, valamint a forgalmazók termékbiztonsági és piacfelügyeleti kötelezettségeit. Végül terjedelmes elemzést ad az említett tevékenységet folytató adóalanyokra vonatkozó általánosforgalmiadó-szabályokról.

A szerzők összefoglaló és áttekintő jelleggel dolgozták fel a közvetítői típusú szerződésekkel kapcsolatos, az üzleti élet szereplőit foglalkoztató legfontosabb problémákat. Elsősorban azokat a jogászokat és üzletembereket kívánják megszólítani, akik tevékenységük során bizományi, közvetítői-ügynöki, forgalmazási, franchise- vagy éppen biztosításközvetítői szerződések előkészítésében, megkötésében vesznek részt. A kötet segítséget jelent a gyakorlat számára a megoldandó feladatok meghatározásában és a főbb megoldási irányok kijelölésében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csehi-sobor-a-kozvetitoi-funkciot-betolto-szerzodesek-jogi-kornyezete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave