Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Előszó

Az európai integrációval foglalkozó hazai és nemzetközi szakirodalom általában átfogó módon az Európai Unió fejlődését, az integrációs folyamat történetét, az Unió működését (joganyagát és intézményi és döntéshozatali rendszerét) vizsgálja, vagy valamilyen speciális kérdéskört jár körül (mint például a gazdasági kormányzás, az eurózóna helyzete, a válságkezelés, az érdekérvényesítés vagy éppen a migráció témakörei). Az integrációval foglalkozó szakirodalom legnagyobb része az Európai Unió jogát mutatja be, elsősorban a négy alapszabadság megvalósítására, valamint a döntéshozatali rendszer működésére koncentrálva. Emellett az egyes szakpolitikákkal is számos önálló könyv foglalkozik (pl. a versenypolitika, a regionális politika, az agrárpolitika, a szociálpolitika, a kereskedelempolitika, a monetáris politika vagy a külkapcsolati rendszer témakörében), melyek segítik az egyes területeken történő elmélyülést. Ugyanakkor az Unió egyes szakpolitikáit részletesebben elemző, átfogó kötetek mind a nemzetközi, mind a hazai szakirodalomban viszonylag ritkák. Azok a kötetek is, amelyekben a szakpolitikákat tárgyalják, jellemzően meglehetősen röviden foglalják össze az egyes politikák működését, inkább a jogszabályi háttér bemutatására vállalkoznak.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave