Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A versenyképesség erősítésének célja

Az időszak kezdetén az EK-tagországok a második olajválság okozta recessziós hatásokkal küzdöttek, amelyek részben a munkanélküliség és az infláció növekedését, illetve a GDP növekedési ütemének csökkenését jelentették (Clo, 2000, 127). Emellett a globális gazdasági versenyben az EK nem állt jól sem a tradicionálisnak tekinthető acélipari termékek tekintetében, sem pedig a technológia, innováció éllovasának tekintett high-tech iparágak területén. Még 1980 végén a Roy Jenkins által vezetett Európai Bizottság szembesült az acélipar világméretű válságával, amelynek hatásaival az EK szintjén is számolni kellett. A recesszió hatására az acélipari termékek iránti kereslet lecsökkent, és az árak is esni kezdtek. A szektor helyzetére való tekintettel az Európai Bizottság 1980 októberében nyílt krízishelyzetet kívánt hirdetni, amelyhez ekkor megkapta a Tanács egyhangú támogatását. A bevezetett válságkezelő intézkedések (pl. termelési kvóták meghatározása, EK-n kívüli import korlátozása, egyéb lépések mellett) hozzájárultak a szektor átstrukturálásához, de azok véghezvitele a Thorn-bizottság feladata volt, amelyben az ipari ügyekért felelős biztosi feladatokat Etienne Davignon látta el (Dinan, 2014, 192).

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave