Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Az Európai Unió és a kilencvenes évek folyamatai

1989 földcsuszamlásszerű változásokat hozott Európa és a világ politikai életébe. A vasfüggönyön a nyolcvanas évek második felétől kezdve egyre nyilvánvalóbbá váltak azok a repedések, amelyek elvezettek a szocialista tömb összeomlásáig. A berlini fal megnyitása, a német egység napirendre kerülése, a szabad választások lebonyolítása a keleti blokkban, majd a KGST, a Varsói Szerződés Szervezete, valamint a Szovjetunió felbomlása új helyzetet teremtett Európában. 1990 októberében létrejött a német egység, amelynek hatása volt az európai integrációs folyamatokra is. Az egyesült Németország megváltoztatta az Európai Közösségek geopolitikai portréját – az integráció középpontja keletebbre tolódott azzal, hogy az egység létrejötte után területileg és lakosságszámát tekintve is a legnagyobb méretű ország lett az EK-ban. Ezzel párhuzamosan várható volt, hogy meg fognak erősödni a volt keleti blokk országaival való külkapcsolatok, amelyek újfent Németország fontosságát növelik az integráción belül, és ébreszthetnek gyanakvást a többi tagországban. Emellett az új demokráciák kormányai sorra tűzték zászlajukra azt a célt, hogy csatlakoznak az euroatlanti integráció intézményeihez, közöttük az EK-hoz is.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave