Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Szociálpolitikai jogalkotás: a Római Szerződéstől a Szociális Chartáig

A Római Szerződés eredeti változata tartalmazott bizonyos szociálpolitikai jellegű intézkedéseket. Elsősorban természetesen a négy szabadságnak megfelelően a munkavállalók szabad mozgásának rendelkezését érdemes kiemelni (48–50. cikk, EKSZ 39–41. cikk) már csak azért is, mert ezek keretében mondták ki az állampolgársági alapon történő megkülönböztetés tilalmát. Lényeges, hogy már a Római Szerződés rendelkezett a társadalombiztosítási rendszerek koordinációjának szükségességéről, vagyis a járadékok beszámításáról, a juttatások kiszámításának módjáról (51. cikk, EKSZ 42. cikk). Megfogalmazódott a nemek közötti egyenlő bérezésről szóló elv is (119. cikk, EKSZ 141. cikk). Hangsúlyozni kell azonban, hogy ezek a rendelkezések akkor még tényleg csak elvi szinten jelentek meg, mert a végrehajtásra vonatkozóan semmiféle egyéb utasítás nem követte ezek megvalósítását. Az a tény ráadásul, hogy valamennyi téma – beleértve a munkavállalók szabad mozgását is – egyhangú döntéshozatalt igényelt, nem hagyott túl sok mozgásteret a részletekbe történő szabályozásnak, illetve kompromisszumok kötésének.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave