Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A politika értékelése és irányai

Az Európai Unió az eredendően gazdasági célú integrációs törekvéseit kiegészítve a bel- és igazságügyek terén is jelentős eredményeket ért el. A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nemcsak az igazságügyi hatóságok vagy bűnüldöző szervek számára könnyíti meg a kooperációt, hanem a természetes és jogi személyek számára is kézzelfogható vívmányokat, eredményeket jelent egyes jogok gyakorlása, illetve a joghoz jutás, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés terén is; az egységes bevándorlási és menekültügyi szabályok pedig nem uniós polgárokra is kihatással bírnak. E szakpolitika természetesen számos vitát váltott és vált ki vélhetőleg a jövőben is az Unión belül, főként mivel a szupranacionális primer jogi keretektől függetlenül továbbra is érzékelhető a terület érzékeny és „szuverenitásközeli” jellege. A szakpolitika megfelelő megvalósításához a tagállamok közötti szolidaritás is elengedhetetlenül szükséges – bár ez voltaképpen minden uniós politikára igaz, de e területen különösen hangsúlyosan merül fel részben (ismét) a kapcsolódó kérdések érzékenysége, részben a közös fellépés fokozott szükségessége és nem ritkán sürgős jellege okán (Bieber, Epiney, Haag, 2013, 453). A migráció és menekültügy terén szükség van arra is, hogy az Unió megfelelő stratégiai viszonyt alakítson ki harmadik országokkal (Kende, 2014, 581), különösen a Földközi-tenger térségének országaival.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave