Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Nem országcsoportokkal kötött megállapodások

Mexikó 1997-ben kötött Gazdasági, Partneri, Politikai Koordinációs és Együttműködési Megállapodást az EU-val, amely 2000 óta hatályos. Ennek keretében szabadkereskedelmi terület jött létre a két entitás között. A Megállapodás nem kimondottan kereskedelmi jellegű, és általánosságban érezhető, hogy nem is ez volt az aláírás célja. Tulajdonképpen az EU számára „kapóra jött”, hogy a tárgyalások megkezdésekor az USA és Mexikó között „egyet nem értés” alakult ki a NAFTA (Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény) alakulását illetően, és ezért latin-amerikai partnerünk egyfajta ellenlépésnek szánta az európai kapcsolatok hivatalos formába öntését. Természetesen az Európai Unió így „borsot törhetett az Egyesült Államok orra alá”, és némileg képes volt az amerikai jelenlét csekély ellensúlyozására. Kereskedelmi szempontból éppen ezért a megállapodás nem teljes körű (sok politikai együttműködési területet is tartalmaz), és az eltelt csaknem egy évtized során számtalan vita alakult ki a vámkedvezmények alkalmazása kapcsán.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave