Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A szolgáltatásnyújtás speciális formája: a munkavállalók szolgáltatásnyújtás keretében történő kiküldetése

A szolgáltatásnyújtás szabadsága gyakorlásának elősegítése érdekében az uniós jogalkotó 1996-ban létrehozta az ún. kiküldetés1 jogintézményét. Ennek lényege, hogy valamely tagállamban honos vállalkozás munkáltatója (a kiküldő vállalkozás) egy másik (fogadó) tagállamba küldi ki a munkavállalóját egy adott szolgáltatásnyújtási tevékenység elvégzése érdekében. Például egy magyar cég egy építési projekt megvalósítása érdekében Ausztriába küldi ki a munkavállalóját. A kiküldetés időtartama alatt a kiküldött munkavállaló mindvégig a kiküldő vállalkozással áll munkaviszonyban. Azonban a munkavállaló védelme érdekében az uniós jog megkövetelte, hogy a fogadó tagállam nemzeti jogának bizonyos elemeit az ott dolgozó kiküldött munkavállalóra is alkalmazni kelljen. Ezek közé tartozik a bérezés területe is, nevezetesen a kiküldő vállalkozásnak legalább a fogadó tagállamban érvényes minimálbért meg kellett fizetni a munkavállalója számára (emellett alkalmazandó pl. a fogadó tagállam maximális munkaidőre és minimális pihenőidőre, munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó nemzeti joga is).

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave