Simon L. Zoltán

Árkádia kettős tükörben

T. Calpurnius Siculus eklogái


Georgikus aranykor a II. és V. eklogában

A III. eklogához hasonlóan a georgikus szellemű II. és V. ekloga alaphelyzete is újításnak számít a műfaj történetében. A II. ekloga két hőse, Idas és Astacus ugyanazon leányért lángol, az ő kegyeinek elnyeréséért tartanak dalversenyt. Hasonló „szerelmi háromszög” az ókori bukolikában csak a Calpurniust követő Nemesianusnál található.1 A vetélkedés népes közönség előtt zajlik, egyedül a dalok címzettje, a gőgös Crocale marad távol, de ez szemmel láthatólag nem zavarja meg udvarlóinak derült kedélyét. A költemény Vergilius VII. eklogájának szerkezetét követi, de mindjárt az első sor a II. eklogát, a magányos Corydon panaszait is fölidézi:


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 499 9

A római irodalom egyik legrejtélyesebb alakja, a Nero-kori T. Capurnius Siculus meghatározó szerepet játszott a bukolikus költészet történetében. Hét eklogából álló gyűjteményét a reneszánsz korának alkotói tanulmányozták és utánozták, mint Angelo Poliziano, Iacopo Sannazaro, Pierre de Ronsard, Sir Philip Sidney, de hatása nyomon követhető egészen a szentimentalizmus koráig.Miután azonban a 19. századi irodalomtörténet-írása helyét a kánon peremén jelölte ki, Calpurnius műve szinte teljesen feledésbe merült, olyannyira, hogy nevével még a pásztori költészetet átfogóan tárgyaló munkákban is nemegyszer csak egy-egy lapalji jegyzetben találkozhattunk.

A jelen tanulmány az eklogagyűjteményt egységes, párját ritkító műgonddal megtervezett kompozícióként értelmezi, két, egymással szembeállított és egymástól homlokegyenest különböző szimbolikus tér, kétféle Árkádia köré szerveződik.A kötet tárgyalja Calpurnius nyelvi, stilisztikai újításait, imitációs technikáit, a különféle műfajok ötvözését, a költőszerep változásait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/simon-arkadia-kettos-tukorben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave