Simon L. Zoltán

Árkádia kettős tükörben

T. Calpurnius Siculus eklogái


Epikus aranykor és vates-szerep az I. eklogában

A kompozíció elejére, közepére és végére helyezett ún. panegirikus eklogák több szempontból is különböznek a tisztán bukolikus tárgyú daraboktól. Szorosan összekapcsolja őket a főhős, Corydon személye, hiszen mindhárom ekloga az ő életének egy-egy állomását mutatja be, vagyis összefüggő történetet alkotnak. Nem lehet kétséges, hogy e szereplő személyében a szerző alteregója lép színre, ezáltal viszont a pásztori jelenetezés áttetszővé válik, helyenként föl is függesztődik, allegóriaként olvasandó, a bukolikus világ pedig, szemben a merae eclogae-ban megjelenítettel, közvetlenül Róma valós világára, kortárs eseményekre vonatkoztatható. Mi több, a történeti valóság, miként Vergiliusnál, betör a pásztoridill fiktív terébe, annak mesés világához hasonulva, de azt át is formálva. A történelem fikcióvá válik, a fiktív térben valós történeti események jelennek meg, a mítosz és a történelem egymásba tűnik. Mint Vergilius eklogáinak valós szereplőit, történeti és mitikus vonások egybeolvasztása jellemzi az ifjú Nero alakját is, aki mind Faunus jövendölésének, mind a pásztorok elbeszéléseinek középponti alakja. Ebből magyarázható a tisztán bukolikus eklogákkal szemben egy további fontos különbség: az aranykor itt nem a Saturnia tellus kivételes adottságaiból ered, nem lakóinak romlatlansága és munkálkodása révén valósul meg, hanem egyedül az uralkodó, a iuvenis deus áldásos hatalmának eredménye.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 499 9

A római irodalom egyik legrejtélyesebb alakja, a Nero-kori T. Capurnius Siculus meghatározó szerepet játszott a bukolikus költészet történetében. Hét eklogából álló gyűjteményét a reneszánsz korának alkotói tanulmányozták és utánozták, mint Angelo Poliziano, Iacopo Sannazaro, Pierre de Ronsard, Sir Philip Sidney, de hatása nyomon követhető egészen a szentimentalizmus koráig.Miután azonban a 19. századi irodalomtörténet-írása helyét a kánon peremén jelölte ki, Calpurnius műve szinte teljesen feledésbe merült, olyannyira, hogy nevével még a pásztori költészetet átfogóan tárgyaló munkákban is nemegyszer csak egy-egy lapalji jegyzetben találkozhattunk.

A jelen tanulmány az eklogagyűjteményt egységes, párját ritkító műgonddal megtervezett kompozícióként értelmezi, két, egymással szembeállított és egymástól homlokegyenest különböző szimbolikus tér, kétféle Árkádia köré szerveződik.A kötet tárgyalja Calpurnius nyelvi, stilisztikai újításait, imitációs technikáit, a különféle műfajok ötvözését, a költőszerep változásait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/simon-arkadia-kettos-tukorben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave