Simon L. Zoltán

Árkádia kettős tükörben

T. Calpurnius Siculus eklogái


Az életrajzi adatok hiánya

A föntebb vázolt tényezők mellett az életrajzi adatok teljes hiánya is fontos szerepet játszott abban, hogy Calpurnius költészete sokáig oly csekély érdeklődésre tarthatott számot. A pozitivista tudományosság alapelvei közé tartozott ugyanis az irodalmi műnek a szerző életrajzából való magyarázata, sőt a korszak mintaszerű irodalomtörténetének elméleti alapvetése szerint maguk a művek csak dokumentumok, melyek közelebb vihetnek bennünket a valódi cél eléréséhez, a művet létrehozó egyéniség megragadásához, de jelentőséget csakis ebben a vonatkozásban nyerhetnek, nem pedig önmagukban, hiszen – H. Taine megfogalmazása szerint – minden csak az egyéniség által létezik (rien n’existe que par l’individu), ezt kell tehát megismerni.1 E szemlélet alkalmazásának jellemző példája Ch.-A. Sainte-Beuve Vergilius-tanulmánya, mely a műveket puszta segédeszköznek tekinti a költő életrajzának megírásához.2


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 499 9

A római irodalom egyik legrejtélyesebb alakja, a Nero-kori T. Capurnius Siculus meghatározó szerepet játszott a bukolikus költészet történetében. Hét eklogából álló gyűjteményét a reneszánsz korának alkotói tanulmányozták és utánozták, mint Angelo Poliziano, Iacopo Sannazaro, Pierre de Ronsard, Sir Philip Sidney, de hatása nyomon követhető egészen a szentimentalizmus koráig.Miután azonban a 19. századi irodalomtörténet-írása helyét a kánon peremén jelölte ki, Calpurnius műve szinte teljesen feledésbe merült, olyannyira, hogy nevével még a pásztori költészetet átfogóan tárgyaló munkákban is nemegyszer csak egy-egy lapalji jegyzetben találkozhattunk.

A jelen tanulmány az eklogagyűjteményt egységes, párját ritkító műgonddal megtervezett kompozícióként értelmezi, két, egymással szembeállított és egymástól homlokegyenest különböző szimbolikus tér, kétféle Árkádia köré szerveződik.A kötet tárgyalja Calpurnius nyelvi, stilisztikai újításait, imitációs technikáit, a különféle műfajok ötvözését, a költőszerep változásait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/simon-arkadia-kettos-tukorben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave