Laky Piroska

Numerikus módszerek építőmérnököknek Matlab-bal


Regresszió

(5) Egy kísérletben méréseket végeztek a hőtágulási együttható meghatározására, ehhez egy 2.5 m hosszú rozsdamentes acélrudat sütőbe helyeztek. 20°C-tól kezdve 100°-onként növelték a hőmérsékletet egészen 820°C-ig, és mérték a rúd hossznövekedését. ΔL hossznövekedés arányos ΔT hőmérséklet-változással, az alábbi összefüggés szerint: L= α L0 T, ahol α a hőtágulási együttható, L0 pedig a kezdeti hossz. Határozzuk meg lineáris regresszióval a hőtágulási együttható értékét az alábbi mérési eredmények alapján:

Numerikus módszerek építőmérnököknek Matlab-bal

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 506 4

Ez a könyv elsősorban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építőmérnök MSc hallgatói számára készült, a Numerikus módszerek tantárgyhoz. A tantárgy és a könyv célja, hogy a hallgatók és az olvasók megismerjék a mérnöki matematikai feladatok, problémák számítógéppel történő numerikus megoldási lehetőségeit, a Matlab/Octave matematikai környezet használatával. A kötet számítógépes gyakorlatokon keresztül ismerteti a legfontosabb numerikus módszerek alapjait, előnyeit és hátrányait, valamint alkalmazhatósági körüket, elsősorban építőmérnöki példákon keresztül.

A könyv egy rövid Matlab ismertetővel kezdődik, majd bemutatja azokat a fontosabb matematikai feladattípusokat és numerikus megoldásaikat, amelyekkel egy építőmérnök találkozhat: lineáris és nemlineáris egyenletrendszerek, interpoláció, regresszió, deriválás, integrálás, optimalizáció és differenciálegyenletek. Az elmélet megértését segítik a gyakorlati példák, amelyek különböző építőipari területeket ölelnek fel (szerkezetépítés, infrastruktúra szakirány és földmérés).

Hivatkozás: https://mersz.hu/laky-numerikus-modszerek-epitomernokoknek-matlabbal//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave