Laky Piroska

Numerikus módszerek építőmérnököknek Matlab-bal


Nyílt intervallum módszerek

A nyílt intervallum módszereknél csak a zérushely egy közelítő x0 értékét ismerjük. A módszereknek a konvergenciája általában sokkal gyorsabb, mint a zárt intervallum módszereké, amennyiben konvergálnak. Szigorúbb konvergenciafeltételeket igényelnek, és nem mindig adnak eredményt. Többféle módszer van ezekből is, például a gradiens típusú Newton- és szelőmódszer és a gradiens nélküli fixpont, illetve ennek továbbfejlesztése a Wegstein-módszer [f(x)=0 egyenletet g(x)=x alakra hozva].

Numerikus módszerek építőmérnököknek Matlab-bal

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 506 4

Ez a könyv elsősorban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építőmérnök MSc hallgatói számára készült, a Numerikus módszerek tantárgyhoz. A tantárgy és a könyv célja, hogy a hallgatók és az olvasók megismerjék a mérnöki matematikai feladatok, problémák számítógéppel történő numerikus megoldási lehetőségeit, a Matlab/Octave matematikai környezet használatával. A kötet számítógépes gyakorlatokon keresztül ismerteti a legfontosabb numerikus módszerek alapjait, előnyeit és hátrányait, valamint alkalmazhatósági körüket, elsősorban építőmérnöki példákon keresztül.

A könyv egy rövid Matlab ismertetővel kezdődik, majd bemutatja azokat a fontosabb matematikai feladattípusokat és numerikus megoldásaikat, amelyekkel egy építőmérnök találkozhat: lineáris és nemlineáris egyenletrendszerek, interpoláció, regresszió, deriválás, integrálás, optimalizáció és differenciálegyenletek. Az elmélet megértését segítik a gyakorlati példák, amelyek különböző építőipari területeket ölelnek fel (szerkezetépítés, infrastruktúra szakirány és földmérés).

Hivatkozás: https://mersz.hu/laky-numerikus-modszerek-epitomernokoknek-matlabbal//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave