Berkő Péter (szerk.)

Betegségek megelőzése és korai felismerése


A megelőzés lehetőségei az egyes életszakaszokban

 
Terhesség alatt
 
Megelőzés
Terhességben, de főleg annak 3. harmadában nemcsak a magzat megfelelő ellátottságát biztosítja a helyes táplálkozás és D-vitamin bevitel, hanem a terhességi oszteoporózis megelőzéséhez is feltétlenül szükséges. Ez már része a csecsemőkori rachitis (angolkór) úgynevezett bázisprofilaxisának, ami a következőket jelenti:
  • az anya D-vitamin ellátását a 20. terhességi héttől (legalább 400 egység D3 naponta)
  • az újszülött profilaxisát 2 hetes kortól
  • a szoptató anya ellátását (a szoptatás alatt végig, legalább napi 400 egység D3)
 
Csecsemőkorban
 
A születés utáni csontosodás legintenzívebb szakasza a csecsemőkor. Ezért még az ideálisan, szopott anyatejjel táplált csecsemőnek is gyógyszeres D-vitamin bevitelre van szüksége! (napi 400 egység + anyai D-vitamin). Hozzátartozik a K-vitamin adása is. Mesterséges táplálás, krónikus betegségek, és különösen koraszülöttség esetén a szükséges D-vitamin mennyiségét a házi-gyermekorvossal és védőnővel egyedileg kell megbeszélni. Csecsemő tanácsadáson figyelni kell a szülők által is észlelhető, esetleg elégtelen D-vitamin ellátottságra utaló tüneteket: rendellenes kutacsnagyság, deformálódó koponya, 6-8 hónapos kor után sem induló fogzás, mozgásszegénység. (Az egyéni D-vitamin szükséglet különböző, a koraszülöttek igénye 2-3-szoros is lehet!)
 
Kisdedkorban
 
A kisdedkorban jellemző jelentős csonttömeg-növekedést is a csecsemőkori elvek betartásával segíthetjük. Ősztől tavaszig ennek a korosztálynak is szüksége van gyógyszeres D-vitamin bevitelre és a megfelelő, folyamatos kalcium-ellátottság biztosítására tej-tejtermékben dús diétával.
 
Iskoláskorban
 
Az iskoláskorban egy meglehetősen állandó arányú, a súly- és hosszfejlődéssel párhuzamos ásványianyag-felhalmozás következik be a csontokban. Ebben a viszonylag hosszú életszakaszban jelenhetnek meg és működnek azok a tényezők, amelyek a csonttömeg optimális növekedését elősegíthetik, vagy gátolják a serdülőkori felgyorsulás bekövetkezését, esetleg már ebben a korban csontvesztéshez vezetnek.
 
Serdülőkorban
 
A serdülőkor a csúcs-csonttömeg elérésének ideje, a gyermekeket minden szempontból megváltoztató „hormonok kora”. A testméretekkel arányosan gyors növekedés következik be a csont ásványianyag-tartalmában és a csontsűrűségben (ennek évi növekedése 2,5-szerese a fiatalabb gyermekekének). Ezért a serdülőknek szükségük van D-vitamin-pótlásra és magas kalciumbevitelre (napi 1500 mg)! A folyamat – mint a serdülés összes mozzanata – hamarabb indul, és korábban fejeződik be a lányoknál, mint a fiúknál. A csontfejlődés felsorolt jellegzetességeiből adódik, hogy a gyermekkorban – a magzati élettől a felserdülésig – kitüntetett figyelemmel kell lenni a csonttömeg növekedését elősegítő és gátló tényezőkre.
 

Betegségek megelőzése és korai felismerése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 430 2

A könyv nagy szakmai jelentőséggel bíró kiadvány, mert egyaránt szól az átlagembernek és az egészségügy szakértőinek. Sokat tanulhat belőle a hétköznapi érdeklődő, de a többdiplomás szakorvos is, mivel könnyen olvasható, nyelvezete egyszerű, közérthető, ugyanakkor a szakmaiság magas színvonalát képviseli. A könyv a leggyakoribb betegségek szinte teljes palettáját fogja át. Szerzői között megtaláljuk az egyes orvosi szakterületek legkiemelkedőbb művelőit, akik gyakorló orvosként és elismert tudományos eredményeik alapján is megbecsült képviselői a gyógyító munkának. A betegségek megelőzése és korai felismerése döntő fontosságú az egészség megőrzésében és a gyógyításban. Igaz ugyan, hogy az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő a betegségek okainak és eredményesebb gyógyításának kutatása területén, a legtöbbet mégis azzal tehetjük, ha odafigyelünk magunkra és egymásra, az árulkodó jelekre. A prevenció az orvosi ismeretek bővülésének és az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően még sosem volt annyira aktuális, mint napjainkban. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A megelőzés esélyt ad. Esélyt az egészséges, hosszú életre, a gyors regenerálódásra. Emellett azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a betegségek korai felismerésével a súlyosabb, akár életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni. Ezért mondjuk azt, hogy a betegségek korai felismerése az egészségmegőrzés másik legfontosabb kulcsa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berko-betegsegek-megelozese-es-korai-felismerese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave