Berkő Péter (szerk.)

Betegségek megelőzése és korai felismerése


Milyen célt szolgál a hormonpótló kezelés?

Megelőzés
Hormonpótló kezeléssel megelőzhetők és megszüntethetők a változáskori (klimaxos) panaszok és tünetek. Ezek közül leggyakoribbak a hőhullámok, az izzadásrohamok, az éjszakai izzadásrohamok miatti alvászavarok, a másnapi fáradtság, levertség, fejfájások, idegfeszültség, ingerlékenység miatti otthoni és munkahelyi konfliktusok. De jelentkezhet depresszió, a szexuális életben is zavarokat okozó hüvelyszárazság és az ennek következtében észlelhető közösülés alatti fájdalom, a méhsüllyedés, hólyagsérv, vizelettartási nehézségek, a bőr szárazsága és ráncosodása, hajhullás, körömszárazság és körömrepedések, az emlők petyhüdése stb. A hiányzó ösztrogén-hormon pótlásával ezek a panaszok mind megelőzhetők, illetve jobbára megszüntethetők, és ezáltal jelentősen javulhat a beteg élet-minősége.
Közismert már, hogy hormonpótló kezeléssel lelassítható vagy megállítható az ösztrogénhiány változáskori kialakulásával összefüggő csontvesztés üteme, megelőzhetővé válik az oszteroporózis, a csonttöréseket okozó időskori csontritkulás. Az oszteoporózis népbetegség, hiszen minden harmadik 65. életévét elérő nő esetében kimutatható már legalább 1, csontritkulás következtében kialakult összeroppanásos (kompressziós) csigolyatörés. Ez görnyedt testtartást eredményez, és fájdalmakkal is jár. Az öregkori combnyaktörések túlnyomó többsége is csontritkulás eredménye. Az ehhez társuló szövődmények (pl. tüdőgyulladás, trombózis, tüdőembólia) miatt a combnyaktöröttek halálozása körülbelül 20%.
Az oszteoporózis megelőzését már a fiatal életszakaszban kell elkezdeni. Fontos, hogy a sok mozgással, sportolással jellemezhető életmód és a kalciumdús táplálkozás eredményeként erős, ásványi anyagban gazdag csontozata alakuljon ki az embernek, hogy legyen miből veszítenie a változáskorban felgyorsuló és az idősebb korban állandósuló jelentősebb mértékű csontvesztés időszakában. Az egészséges életmód és táplálkozás hangsúlyozottan fontos a változás korában, sőt az ezt követő életszakaszban is. A kialakuló ösztrogénhiányt gyógyszeresen kell pótolni. Minthogy a magyar nők utolsó menstruációja átlagosan 50-51 éves korban következik be, eddig az életkorig olyan hormonpótló szereket javaslunk, amelyek biztosítják a menstruáció rendszerességét is. Később már olyan hormonpótló szereket alkalmazunk, amelyek nem hozzák meg a menstruációt. A hormonpótló gyógyszerek – eltérően a nagyobb dózisokat tartalmazó fogamzásgátló tablettáktól – élettani hormonokat tartalmaznak és csupán élettani mennyiségben. Miért is okoznának bármiféle bajt, ha a fiatalabb életkorban 30-40 éven át ott voltak a szervezetben és ebből baj nem származott. Természetesen a hormonpótló kezelést hozzáértő nőgyógyász szakorvosnak kell irányítania, mert minden gyógyszernek lehetnek ellenjavallatai és a tartósan gyógyszert szedőket rendszeresen kell ellenőrizni is.
 

Betegségek megelőzése és korai felismerése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 430 2

A könyv nagy szakmai jelentőséggel bíró kiadvány, mert egyaránt szól az átlagembernek és az egészségügy szakértőinek. Sokat tanulhat belőle a hétköznapi érdeklődő, de a többdiplomás szakorvos is, mivel könnyen olvasható, nyelvezete egyszerű, közérthető, ugyanakkor a szakmaiság magas színvonalát képviseli. A könyv a leggyakoribb betegségek szinte teljes palettáját fogja át. Szerzői között megtaláljuk az egyes orvosi szakterületek legkiemelkedőbb művelőit, akik gyakorló orvosként és elismert tudományos eredményeik alapján is megbecsült képviselői a gyógyító munkának. A betegségek megelőzése és korai felismerése döntő fontosságú az egészség megőrzésében és a gyógyításban. Igaz ugyan, hogy az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő a betegségek okainak és eredményesebb gyógyításának kutatása területén, a legtöbbet mégis azzal tehetjük, ha odafigyelünk magunkra és egymásra, az árulkodó jelekre. A prevenció az orvosi ismeretek bővülésének és az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően még sosem volt annyira aktuális, mint napjainkban. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A megelőzés esélyt ad. Esélyt az egészséges, hosszú életre, a gyors regenerálódásra. Emellett azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a betegségek korai felismerésével a súlyosabb, akár életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni. Ezért mondjuk azt, hogy a betegségek korai felismerése az egészségmegőrzés másik legfontosabb kulcsa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berko-betegsegek-megelozese-es-korai-felismerese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave