Berkő Péter (szerk.)

Betegségek megelőzése és korai felismerése


A kezelés lehetőségei

  • Túlsúlyos betegek esetén a testsúly csökkentése és a fizikai aktivitás fokozása a legfontosabb feladat. Az életmódbeli változások eredményeként az inzulinérzékenység fokozódik, a szérum-inzulinszint csökken, a petefészkek fokozott férfihormon-termelése visszaesik, a peteérés és a fogamzóképesség helyreáll. Már 5%-os testsúlycsökkenés is jelentős javulást hozhat, a kimaradozó menstruáció visszatérhet, szabályossá válhat.
  • Ha a beteg számára a fokozott szőrnövekedés okozza a legfőbb panaszt, ugyanakkor terhességet nem tervez, akkor olyan fogamzásgátló készítmény alkalmazása javasolható, amelynek férfihormon-ellenes hatása is van. Az ilyen gyógyszerek nemcsak a szőrösödést csökkentik, hanem helyreállítják a menstruációs ciklus rendszerességét is.
  • Ha a beteg gyermeket szeretne, de a peteérés hiánya miatt nem esik teherbe, akkor a peteérés gyógyszeres stimulálása lehet eredményes.
  • Ismeretesek műtéti próbálkozások is, bár ezek egyre inkább háttérbe szorulnak. A petefészkek műtéti megkisebbítése (ékkimetszés) után a férfihormont termelő petefészek-állomány csökken, ezáltal a szőrösödés mérséklődik. Hasonló hatást lehet elérni a petefészkek elektromos vagy lézeres roncsolásával is.
  • Nagyon hatékony, az utóbbi időben egyre szélesebb körben terjed a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében alapgyógyszernek tekinthető metformin alkalmazása, amely fokozza az inzulinhatást, csökkenti a máj szőlőcukor-termelését, mérsékli az inzulinszintet. A kezelés eredményeként a férfihormon-termelés visszaesik, a peteérési zavar megszűnik. Sajnos hazánkban a metformint tartalmazó gyógyszerek csak a cukorbetegség kezelésére vannak törzskönyvezve, így polycystás ovárium szindrómában elvileg nem alkalmazhatóak. A kitűnő terápiás hatás miatt a metformin kezelés hazánkban is terjed, de fontos, hogy a betegek is tisztában legyenek azzal, hogy nőgyógyászati betegségükre olyan gyógyszert szednek, ami Magyarországon csak a cukorbetegség kezelésére van engedélyezve. Ez a probléma számos jogi kérdést is felvet, amit az oldhatna meg, ha a metformin tartalmú gyógyszerek alkalmazási területét kibővítenék.
 
Megelőzés
 
A polycystás ovárium szindróma megelőzhető
 
A PCOS kialakulásában fontos szerepe van az elhízásnak. A hasi elhízás eredményeként az inzulinhatás csökken, emiatt csak fokozott inzulintermelés tudja biztosítani a normális vércukorszintet. Az emelkedett inzulinszint hozzájárul a petefészek kóros működéséhez, a sokcisztás elváltozás kialakulásához. Ha rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással elkerüljük a súlygyarapodást, akkor a PCOS kialakulását is megelőzhetjük. A testsúly csökkentése számos más betegség (magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, szív- és érrendszeri betegségek) kockázatát is csökkenti.
 

Betegségek megelőzése és korai felismerése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 430 2

A könyv nagy szakmai jelentőséggel bíró kiadvány, mert egyaránt szól az átlagembernek és az egészségügy szakértőinek. Sokat tanulhat belőle a hétköznapi érdeklődő, de a többdiplomás szakorvos is, mivel könnyen olvasható, nyelvezete egyszerű, közérthető, ugyanakkor a szakmaiság magas színvonalát képviseli. A könyv a leggyakoribb betegségek szinte teljes palettáját fogja át. Szerzői között megtaláljuk az egyes orvosi szakterületek legkiemelkedőbb művelőit, akik gyakorló orvosként és elismert tudományos eredményeik alapján is megbecsült képviselői a gyógyító munkának. A betegségek megelőzése és korai felismerése döntő fontosságú az egészség megőrzésében és a gyógyításban. Igaz ugyan, hogy az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő a betegségek okainak és eredményesebb gyógyításának kutatása területén, a legtöbbet mégis azzal tehetjük, ha odafigyelünk magunkra és egymásra, az árulkodó jelekre. A prevenció az orvosi ismeretek bővülésének és az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően még sosem volt annyira aktuális, mint napjainkban. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A megelőzés esélyt ad. Esélyt az egészséges, hosszú életre, a gyors regenerálódásra. Emellett azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a betegségek korai felismerésével a súlyosabb, akár életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni. Ezért mondjuk azt, hogy a betegségek korai felismerése az egészségmegőrzés másik legfontosabb kulcsa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berko-betegsegek-megelozese-es-korai-felismerese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave