Simai Mihály, Gál Péter (szerk.)

Új trendek és stratégiák a világgazdaságban

Vállalatok, államok, nemzetközi szervezetek


Változások a pénz és a tőke nemzetközi piacán (a nemzetközi pénzügyi szektor a kölcsönös függőségi viszonyok hálózatában)

A nemzetközi gazdasági kapcsolatok fejlődése a történelem során, évezredeken keresztül a közvetlen cserén alapult, azonban a piaci viszonyok kibontakozásával szorosan kapcsolódott az adott korban az általános gazdagságot megtestesítő aranyhoz, ezüsthöz vagy az uralkodó intézményekhez.1 Az államok pénzügyei azonban, az időnkénti külső hitelfelvételek ellenére, lényegében „nemzetiek” maradtak. A XX. században és különösen a század második felében bontakozott ki és gyorsult meg a pénzügyek globalizálódásának folyamata. A XXI. századra való átmenet szakaszában a nemzetközi pénzügyi szektor a világgazdasági rendszer egyik legnagyobb és leggyorsabban bővülő komponense. Egyik dimenzióját a nemzeti pénzügyek képezik, a nemzeti valuták, ezek állami menedzselése, a nemzeti pénz- és tőkepiacok, értékpapír- és árutőzsdék, a növekvő fontosságú központi bankok, magánbankok és különböző egyéb pénzintézetek, biztosítótársaságok, nyugdíjalapok stb. Ezek ma már nemzetközi méretekben összefonódott interaktív hálózatokká fejlődtek. A szektor másik dimenzióját a nemzetközi intézményes keretek, a valutáris rendszerre vonatkozó multilaterális megállapodások, nemzetközi pénzügyi szervezetek, formális és informális csoportosulások alkotják. A harmadik dimenziót a nemzetközi pénzpiaci központok jelentik, beleértve az off-shore központokat is, ezek azonban végső soron nem függetlenek az államoktól, amelyek területén működnek. Igen fontos negyedik dimenziót képviselnek e szektorban a nemzetközi pénzügyi konglomerátumok, e hatalmas globális és univerzális pénzintézetek, amelyek a pénzügyek transznacionális társaságai.

Új trendek és stratégiák a világgazdaságban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 560 6

A világ a XXI. század küszöbén sokdimenziós átmeneti szakaszba került. Az átmenetet meghatározó trendek a korábbinál sokkal bizonytalanabb talajra viszik a gazdaság és a politika minden résztvevőjét. A világgazdaság integrálódása és ennek hatásai az egyes államok, vállalatok helyzetére radikálisan különböznek a fejlődés korábbi időszakaira jellemzőktől. A hagyományos nemzeti gazdaság keretei felbomlóban vannak: nemzetközi vállalatok játszanak meghatározó szerepet a technika, a termelés, a tőkebefektetések és a kereskedelem terén: a verseny, a nemzetközi pénzpiacok kihívásai és az integrációs folyamatok növelik a nemzetközi szervezetekben kialakított multilaterális döntések jelentőségét. A könyv e rendkívül összetett és sokak számára zavarosnak tűnő rendszerben segít eligazodni. Megvilágítja a világgazdasági, a nemzetközi politikai viszonyok és a kereskedelempolitikák új összefüggéseit. A szakirodalomban egyedülálló módon elemzi a világgazdaság mikro- és makrofolyamatainak kölcsönhatásait. Áttekinthetőbbé teszi a nemzetközi üzletpolitika, a pénzügyi szektor, a technikai fejlődés, a világkereskedelem és az intézmények közötti kölcsönhatásokat, és magyarázatot ad a globalizációs folyamat leglényegesebb elméleti és gyakorlati összefüggéseire. Felvázolja a fejlődés olyan főbb gondjait és lehetőségeit, amelyek Magyarország számára is különösen fontosak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/simai-gal-uj-trendek-es-strategiak-a-vilaggazdasagban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave